Forskolina – co to jest, działanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Pokrzywa indyjska – Coleus forskohlii to surowiec zielarski znany od tysięcy lat – był on wykorzystywany w ajurwedzie (medycynie ajurwedyjskiej). Ze względu na swoje właściwości forskolina jest obecnie bardzo popularnym składnikiem suplementów diety, które mają na celu wsparcie …

Pokrzywa indyjska – Coleus forskohlii to surowiec zielarski znany od tysięcy lat – był on wykorzystywany w ajurwedzie (medycynie ajurwedyjskiej). Ze względu na swoje właściwości forskolina jest obecnie bardzo popularnym składnikiem suplementów diety, które mają na celu wsparcie redukcji masy ciała.

Forskolina – co to jest?

Forskolina to naturalnie występująca substancja, która w największym stężeniu znajduje się w pokrzywie indyjskiej. Ten ditrepen jest głównym, aktywnym biologicznie związkiem zawartym w C. Forskohlii.

Opakowanie suplementu diety Coleus Forskohlii 400mg marki SuppLife. Obok napis -10% z kodem "blog10", Zamów już dziś sprawdzone produkty. Poczuj korzyść z forskoliny. Obok pomarańczowy przycisk "sprawdź".
Aliness – Coleus Forskohlii

Jak działa forskolina?  3 potwierdzone badaniami działania!

Forskolina na odchudzanie

Forskolina jest popularnym przedmiotem badań. Znaczna większość z nich dotyczy redukcji masy ciała (tłuszczu) oraz wsparcia produkcji testosteronu. Związek ten zwiększa poziom cząsteczki znajdującej się w komórce zwanej cyklicznym monofosforanem adenozyny (cAMP). Dzięki temu forskolina może być bezpośrednio związana z utratą masy ciała, w tym tłuszczu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6289066

Forskolina może zwiększać poziom testosteronu!

W jednym badaniu z udziałem mężczyzn z nadwagą stwierdzono, iż 12 tygodniowa suplementacja wyciągiem z Pokrzywy Indyjskiej zawierającym 10% forskoliny (2x razy dziennie po 250 mg) poskutkowała podniesieniem poziomu testosteronu w surowicy. Hipotetycznie związane jest to z podwyższeniem poziomu cAMP w jądrach, co może  naśladować naturalną aktywność hormonu luteinizującego (LH). Być może na wzrost wytwarzania testosteronu ma wpływ także zwiększona produkcja cytochromu P (CYP3A4) w wątrobie, jednak hipoteza ta wymaga dalszych badań.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16129715

Wsparcie gospodarki cukrowej

Kolejne bardzo ciekawe badanie pokazuje wpływ forskoliny na poziom insuliny. Forskolina wpływa na zwiększenie uwalniania insuliny z komórek wyspowych trzustki. To działanie powinno zainteresować szczególnie osoby mające problemu z prawidłowym wytwarzaniem hormonów trzustkowych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2581771

Dawkowanie

W powyższych badaniach najczęściej stosowano 250 mg ekstraktu standaryzowanego na 10% forskoliny, który podawany był 2 razy dziennie. To daje 50 mg czystej forskoliny na dobę.

Przeciwwskazania

Forskolinę powinny unikać osoby, które mają problemy z układem trawiennym – szczególnie wrzody żołądka. Substancje zawarte w Pokrzywie Indyjskiej mogą zwiększać ilość soku żołądkowego. Dlatego na ekstrakty z tej rośliny powinny również uważać osoby z niskim ciśnieniem krwi, problemami z krzepliwością krwi oraz kobiety karmiące i w ciąży.

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1044/coleus

Dodaj komentarz