Witamina B12 – najlepsze formy, właściwości, niedobory.

Kobalamina (witamina B12) to rozpuszczalna w wodzie witamina należąca do witamin z grupy B, mająca w swojej strukturze kobalt. Związek ten jest szczególnie ważny dla układu nerwowego, procesów krwiotwórczych, procesów metabolicznych oraz prawidłowej syntezy DNA, …

Kobalamina (witamina B12) to rozpuszczalna w wodzie witamina należąca do witamin z grupy B, mająca w swojej strukturze kobalt. Związek ten jest szczególnie ważny dla układu nerwowego, procesów krwiotwórczych, procesów metabolicznych oraz prawidłowej syntezy DNA, a jej niedobory mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia!

Formy witaminy B12

Cząsteczka kobalaminy może występować w kilku postaciach w zależności od tego, z czym jest związana. W naturze najczęściej występuje w formie cyjanokobalminy i w tej formie jest powszechnie stosowana w suplementach diety, chociaż metylokobalamina i 5-dezoksyadenozylokobalamina są jedynymi formami aktywnymi metabolicznie, a pozostałe formy mogą się jedynie w nie przekształcić.

Różne formy witaminy B12 powstają poprzez połączenie cząsteczki kobalaminy i:

  • cyjanku (cyjanokobalamina),
  • grupy metylowej (metylokobalamina),
  • deoksyadenozyny (deoksyadenozylokobalamina),
  • grupy hydroksylowej (hydroksykobalamina)

Niedobór witaminy B12

Niedobry tej witaminy są coraz częściej spotykane, a na niewystarczający poziom witaminy B12 narażeni są weganie/wegetarianie i osoby spożywające małą ilość produktów zwierzęcych.

Witamina B12 praktycznie nie występuje w produktach roślinnych w ilościach istotnych fizjologicznie dawkach, a jej wysoka zawartość znajduje się przede wszystkim w wątróbce, czerwonym mięsie, podrobach, rybach i owocach morza.

Zbyt mała ilość kobalaminy w organizmie może powodować niedokrwistość (anemię), zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego czy zaburzenia łaknienia.

Właściwości witaminy B12

Witamina B12 = zdrowa krew

Jedną z najważniejszych funkcji tej witaminy jest bezpośredni wpływ na procesy krwiotwórcze. Witamina B12 po dostaniu się do organizmu i związaniu się z tzn. czynnikiem wewnętrznym IF (czynnik Castle’a) wchłaniana jest w jelitach wchodząc w szlak związany z erytropoezą, czyli procesem namnażania i różnicowania czerwonych krwinek. Niedobory kobalaminy mogą w takim przypadku powodować anemię złośliwą.

Wsparcie układu nerwowego i syntezy neurotransmiterów

Komórki nerwowe otoczone są warstwą ochronną, która nazywana jest mieliną. Witamina B12 wpływa na jej syntezę, wpierając prawidłowe przewodnictwo nerwowe. Dodatkowo kobalamina uczestniczy w wytwarzaniu neuroprzekaźników, przede wszystkim serotoniny (5-hydroksytryptaminy/5-HT), która wpływa na prawidłowy sen, apetyt, popęd seksualny, temperaturę ciała oraz ogólne samopoczucie. Dzięki takim właściwościom witamina ta wspiera proces uczenia się oraz redukuje uczucie zmęczenia i znużenia!

Witamina B12 (wraz z witaminą B6 i folianami) to także wsparcie prawidłowego poziomu homocysteiny

Homocyteina to naturalnie występujący we krwi aminokwas, który powstaje w procesie przetwarzania innego aminokwasu – metioniny. Metionina dostarczana jest do organizmu wraz z pożywieniem zawierającym białko.

Podwyższony poziom homocysteiny może powodować powstawanie skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych oraz prowadzić do udaru mózgu. Ponadto wysoki poziom tego aminokwasu we krwi może powodować miażdżycę oraz wspierać rozwój choroby wieńcowej.

Podsumowanie

Wybierając witaminę B12 kierujmy się formą zawartą w suplemencie i wybierajmy możliwie najbardziej aktywne formy, takie jak: metylokobalamina czy 5-dezoksyadenozylokobalamina. Dzięki odpowiedniemu poziomowi kobalaminy w organizmie będziemy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez długie lata! Suplementuj i wybieraj świadomie!

Zobacz także: Wszystko o witaminie B12 kobalamina – dawkowanie, najlepsze źródła, korzyści, przeciwwskazania.

Dodaj komentarz