Betaina pomimo małej popularności jest jednym z tych suplementów, które po prostu musisz znać!
Prawidłowa praca układu pokarmowego pozwala na skuteczne trawienie oraz przyswajanie składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Jednym z kluczowych elementów prawidłowego trawienia jest żołądek i wytwarzany w nim kwas solny, będący głównym składnikiem soków żołądkowych. W niektórych przypadkach ilość kwasu solnego w tym obszarze układu pokarmowego może być niewystarczająca, co może prowadzić do upośledzenia prawidłowego trawienia oraz konsekwencji zdrowotnych.
Jak poprawić pracę układu pokarmowego i wspomóc wytwarzanie kwasu solnego w żołądku? Poznaj BETAINĘ.
Betaina – co to?
Betaina (trimetyloglicyna – TMG) to pochodna glicyny, najprostszego aminokwasu białkowego. Została ona wyizolowana po raz pierwszy w XIX wieku z buraków cukrowych, będących najlepszym naturalnym źródłem betainy.
Betaina w obrębie żołądka zwiększa ilość kwasu solnego, pomagając „dokwasić” żołądek, czy obniżyć pH. Niestety coraz większą część społeczeństwa ma regularny problem ze zbyt wysokim pH żołądka, co może być przyczyną m.in. choroby refluksowej żołądka, tzw. zgagi. Najcześciej wizyta u lekarza kończy się przepisaniem inhibitorów pompy protonowej, co leczy skutek, nie przyczynę.
Betaina to także doskonałe źródło grup metylowych, które są ważnymi czynnikami w wielu procesach metabolicznych.
Jak działa betaina?
Betaina poprawia trawienie
Kwas solny jest niezbędny do utrzymania odpowiedniego pH w żołądku, co pozwala na prawidłowe trawienie pokarmów. Dlatego Betaina może pomóc w poprawie procesu trawienia, zwłaszcza jeśli cierpisz na problemy z niedokwaśnością żołądka lub niedobory enzymów trawiennych.
Betaina wspiera odchudzanie
Suplementacja betainy może wspomagać również proces odchudzania. Dzieje się tak za sprawą usprawnienia przetwarzania makroskładników pokarmowych w organizmie. Lepsze przyswajanie składników odżywczych może także wpłynąć na bardziej skuteczne budowanie masy mięśniowej, co czyni betainę bardzo ciekawym suplementem także dla sportowców.
Betaina w sporcie
Z korzyści betainy skorzystają także sportowcy, którzy przy jej suplementacji mogą oczekiwać m.in. poprawy wytrzymałości mięśniowej oraz wspomnianych wyżej właściwości wspierających budowanie masy mięśniowej oraz redukcję tkanki tłuszczowej.
Betaina wspiera wątrobę
Betaina, ze względu na swoje właściwości, może okazać się bardzo ciekawym suplementem wspierającym prawidłową pracę wątroby. Związek ten jest lipotropem, czyli substancją ograniczającą odkładanie się tłuszczu w wątrobie. Ponadto betaina może wspierać usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, usprawniając proces detoksykacji organizmu.
Betaina obniża poziom homocysteiny
Kolejną korzyścią suplementacji betainą będzie dostarczenie grup metylowych, co może pozytywnie wpłynąć na poziom homocysteiny. Homocysteina powstaje podczas trawienia białek, a jej nadmiar uznawany jest jako ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycy.
Betaina poprawia nastrój i funkcje poznawcze
TMG (trimetyloglicyna) pozwala na zachowanie równowagi neuroprzekaźników, która jest niezbędna do dobrego samopoczucia. Betaina przez wpływ na dopaminę, serotoninę i noradrenalinę może w znaczy zwodów wpłynąć na nastrój oraz funkcje poznawcze. W jednym badaniu suplementacja betainy wpłynęła na lepszy czas reakcji, pamięć oraz funkcje mózgu u seniorów.
Naturalne źródła betainy
Betainę bez większego problemu możesz uzupełnić ze źródeł pokarmowych. Choć w wielu przypadkach suplementacja może przynieść więcej korzyści, to warto również wzbogacić swoją dietę o naturalne źródła tego związku.
Najlepszymi źródłami betainy są:
- Kiełki i otręby pszenne
- Buraki
- Szpinak
- Małże i krewetki
Jeżeli nie masz dostępu do wymienionych powyżej składników albo nie przepadasz za ich smakiem możesz skorzystać z dostępnych na rynku suplementów diety, dzięki którym w łatwy sposób skorzystasz z właściwości Betainy HCL.
Jak dawkować betainę?
Zalecana dzienna dawka betainy mieści się w przedziale 1000-2500 mg.
Sięgając po suplement ważne jest ustalenie odpowiedniej dawki, czyli najlepiej zacząć od jednej tabletki zawierającej 500 mg betainy i obserwować reakcje organizmu. Jeśli nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych, można zwiększyć porcję do dwóch tabletek. Metoda prób i błędów jest najczęściej stosowaną metodą do określenia optymalnej suplementacji betainy. Pamiętajmy, że każda osoba wymaga spersonalizowanego przyjmowania, a idealna ilość suplementu zależy od indywidualnych potrzeb organizmu. Jeśli odczuwamy dyskomfort po przyjęciu określonej porcji tabletek, warto zmniejszyć ich liczbę o jedną. Powtarzamy ten cykl, aż do znalezienia optymalnej dawki betainy, która zapewni nam najlepsze efekty.
Kiedy uzyskamy najlepszą przyswajalność betainy z suplementu?
Betainę HCL zaleca się przyjmować na około 30 minut przed posiłkiem, aby zwiększyć wydzielanie kwasów żołądkowych, a tym samym usprawnić procesy trawienne.
Duży wpływ na przyswajalność Betainy HCL ma kaloryczność i zawartość tłuszczy w posiłkach. Warto zauważyć, że większość suplementów diety z betainą posiada w składzie również pepsynę. Pepsyna ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy żołądek nie wytwarza wystarczającej ilości enzymów trawiennych, co prowadzi do zaburzeń procesu trawienia białek. Suplementacja Betainą HCL z pepsyną może pomóc w lepszym wykorzystaniu wartości odżywczych białek, co z kolei przyczyni się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.
Betaina – skutki uboczne
Betaina HCL, choć z jednej strony niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia, to nie jest odpowiednia dla każdego. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które przyjmują leki na: choroby serca, wątroby, kamienice nerkowe,nadwagę czy cukrzycę ,skonsultowały się wcześniej ze specjalistą.
Nie odnotowano poważnych efektów ubocznych w przypadku jej użycia przez ludzi zdrowych. Jednak przyjęcie zbyt dużej dawki Betainy HCL może wywołać biegunkę, nudności, a także inne, nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe.
Podsumowanie
Betaina posiada wiele korzyści dla zdrowia, szczególnie dla układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego. Jeśli masz problemu z trawieniem lub zmagasz się z wysokim poziomem homocysteiny, to konicznie rozważ suplementację betainą. Pamiętaj, że dobranie odpowiedniej, indywidualnej dawki pozwoli Ci na uzyskanie korzyści, przy minimalizacji skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego.
Czy Betaine HCL przyjmuje sie po 1 caps, przed kazdym posilkiem, czy tylko 1 caps x dziennie przed posilkiem.
Witam. Hmm nie wiem skad te dane o pH wysokim w żołądku, skoro wysokie to nawet ciut lepiej. Ale niestety zakwaszenie (refluks) organizmu to jak nazwa wskazuje niskie pH? Więc skąd te dane? A zasolenie może powodować zakwaszenie czyli niskie pH żołądka.