Wzdęcia, a płaski brzuch – kiedy ciało „mówi” Ci idź do dietetyka?

Problemy gastryczne, wśród których powszechne są objawy żołądkowo-jelitowe (wzdęcia) to bardzo popularna przypadłość obecnych czasów. Nadmierny stres, niepoprawne nawyki żywieniowe i brak odpoczynku to podstawowe czynniki wpływające na komfort żołądkowo-jelitowy. Niestety stres jest tutaj największym …

Problemy gastryczne, wśród których powszechne są objawy żołądkowo-jelitowe (wzdęcia) to bardzo popularna przypadłość obecnych czasów. Nadmierny stres, niepoprawne nawyki żywieniowe i brak odpoczynku to podstawowe czynniki wpływające na komfort żołądkowo-jelitowy. Niestety stres jest tutaj największym problemem. Przewód pokarmowy jest strukturą bardzo wrażliwą na bodźce emocjonalne odbierane ze środowiska zewnętrznego. Należy zatem zwiększyć ilość działań uodparniających nasz organizm i jelita na nadmierny stres i objawy z tym związane. Można tego dokonać dietą, modyfikacją stylu życia i odpowiednią suplementacją.

Jakie są przyczyny wzdęć?

Wzdęcia są nieprzyjemnym objawem od strony przewodu pokarmowego, które charakteryzują się nadmierną produkcją gazów jelitowych w obrębie jelit, które rozpychają światło jelit. Powoduje to nieprzyjemne uczucie parcia na brzuch i jego rozpierania, niekiedy pojawia się także uczucie bolesności w podbrzuszu, co wymaga stosowania odpowiednich leków rozkurczających oraz łagodzących obecność gazów jelitowych.

Przyczyną tych problemów mogą być genetyczne tendencje do występowania zespołu jelita drażliwego lub dysbioza jelitowa, która często powoduje zmiany w postaci zmiennych ruchów perystaltycznych jelit.

Inne czynniki, które wpływają na obecność wzdęć, jest jedzenie wysokoprzetworzone, z którym nie radzi sobie układ trawienny. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością enzymów trawiennych, niektóre niedotrawione cząstki pokarmowe mogą stanowić pożywkę dla bakterii gnilnych, które produkują metabolity w postaci gazów rozpychających jelita. Przyczyny można także doszukiwać się w funkcjonowaniu żołądka. Często okazuje się, że nieodpowiednia ilość soku żołądkowego z kwasem solnym może powodować zaburzenia trawienia w postaci zmiennych wartości pH pożywienia, które dalej daje sygnał do trzustki odnośnie sekrecji poszczególnych enzymów.

Innymi słowy, przyczyny występowania wzdęć mogą silnie zależeć od prowadzonego stylu życia. Wśród głównych powodów występowania wzdęć wyróżniamy:

  • Niepoprawnie prowadzony styl życia,
  • Nadmiar żywności wysokoprzetworzonej,
  • Problemy z pH żołądka,
  • Dysbiozę jelitową,
  • Choroby układu pokarmowego,
  • Zespół jelita drażliwego,
  • Nadmiar stresu,
  • Niedobory snu/regeneracji.

Na większość z tych elementów można korzystnie wpływać dzięki zbilansowanej diecie i indywidualnej suplementacji wspomagającej. Ważne jest, aby względem odczuwanych dolegliwości udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty, przeważnie jest to lekarz gastrolog i poradzić się, jak dalej działać. Bardzo korzystną w tym przypadku może okazać się wizyta u dietetyka.

Jak wzdęcia wpływają na płaski brzuch?

Problem wzdęć dotyka coraz większą ilość osób. Wiele z nich stara się podejmować działania prowadzące do regulacji masy ciała i ukształtowania swojej sylwetki i zredukowania tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Oczywiście jeśli proces ten zakończy się sukcesem, dana osoba może pochwalić się płaskim brzuchem i wyrzeźbionym ciałem. Może się jednak okazać, że pojawienie się ewentualnym wzdęć będzie ten proces zaburzało lub opóźniało.

Wzdęcia są nieprzyjemnym objawem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które wypełniając jelita gazami, wydymają brzuch, który wygląda wtedy, jakby dana osoba nie podejmowała działań odchudzających. Niestety wzdęcia charakteryzują obecność stanu zapalnego, który często wiąże się z odkładaniem się wody podskórnej, która dodatkowo ogranicza efekt wizualny miesięcy ciężkiej pracy.

Warto więc mieć na uwadze to, że wzdęcia mogą być przyczyną ograniczonych efektów w sylwetce i niepowodzeń w chęci odsłonięcia płaskiego brzucha. Można jednak temu wszystkiemu odpowiednio zaradzić. Na samym początku wystarczy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i wprowadzić pewne zmiany względem swojej codziennej rutyny, aby zacząć naprowadzać organizm na właściwe tory zdrowotno-sylwetkowe. Często warto więcej czasu zainwestować w odpowiednio długą regenerację i więcej snu oraz wyeliminować z diety większość przetworzonego jedzenia.

Wzdęcia a płaski brzuch – kiedy udać się do dietetyka?

Po pojawieniu się pewnych objawów żołądkowo-jelitowych następuje czas, kiedy to warto udać się do dietetyka po pomoc. Często ta decyzja pojawia się po nieudanej próbie wdrożenia innych modyfikacji, które niestety nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w postaci płaskiego brzucha i regulacji wyglądu sylwetki.

Pojawienie się pierwszych objawów żołądkowo-jelitowych, które nie ustępują i wprowadzeniu podstawowych modyfikacji w żywieniu powinny być lampką ostrzegawczą, która powinna skierować nas do gabinetu dietetycznego.

Nierzadko okazuje się, że podstawowa modyfikacja dietetyczna na własną rękę nie wystarczy. W takim przypadku stosuje się przeważnie specjalistyczne systemy żywieniowe, które znacząco ograniczają spożycie poszczególnych grup żywności, aby wspomóc regenerację przewodu pokarmowego i zredukować niekorzystne objawy do minimum. Często w przypadku tak postępujących zaburzeń żołądkowo-jelitowych i poważnych wzdęć stosuje się protokół diety low FODMAP lub dietę łatwostrawną opartą o tolerowane produkty.

Podsumowując temat wizyty u dietetyka, jeśli pojawią się niepokojące objawy ze strony jelit, które nie zamierzają ustępować po podstawowych modyfikacjach na własną rękę. Najpierw należy udać się do lekarza gastrologa, który ustali prawdopodobną przyczynę dolegliwości żołądkowo-jelitowych i zleci odpowiednie leczenie. Po wizycie u gastrologa, należy skierować się do dietetyka klinicznego, który pomoże ułożyć indywidualny jadłospis żywieniowy, który zredukuje objawy gastryczne i wspomoże proces leczenia przewodu pokarmowego. Często pojawia się także zalecenie w celu stosowania odpowiedniej suplementacji wspomagającej.

Co suplementować na wzdęcia?

Odpowiednia dieta i styl życia są podstawowymi elementami, o jakie warto zadbać w pierwszej kolejności. Towarzyszą one człowiekowi na co dzień, więc warto, aby to właśnie one podlegały natychmiastowej modyfikacji w celu polepszenia jakości i komfortu życia. Następnie można swobodnie przejść do elementu suplementacji diety, która nierzadko jest bardzo pomocnym wsparciem dla osób z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

W przypadku wystąpienia wzdęć poleca się następujące suplementy:

Gama preparatów do wyboru jest silnie zależna od ewentualnych stosowanych dodatkowo medykamentów. Ponadto tolerancja poszczególnych suplementów również wpływa na dobór i wybór pozostałych suplementów. Nie ma potrzeby stosowania wszystkich wyżej wymienionych preparatów, ponieważ u każdego może zadziałać coś innego. Poniżej zostanie omówiony każdy suplement, aby można było dopasować dany preparat względem swoich wymagań.

Maślan sodu

Maślan sodu jest solą sodową kwasu masłowego, który chemicznie przynależy do grupy tzw. SCFA – Short Chain Fatty Acids, czyli krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Wykazują się właściwości wspomagające działanie układu pokarmowego. Maślan sodu jako przedstawiciel SCFA wpływa na regenerację śluzówki jelita i ruchów perystaltycznych jelit. Dzięki niemu można oczekiwać efektów w postaci regulacji rytmu wypróżnień w przebiegu biegunek oraz zaparć. Ponadto maślan sodu odżywia kolonocyty, czyli komórki jelit. Dzięki temu następuje lepsze wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i uszczelnienie ściany przewodu pokarmowego. Innymi słowy redukcja objawów zespołu nieszczelnego jelita. Poprzez regulację fali perystaltycznej maślan sodu wpływa na odnowienie prawidłowej flory bakteryjnej, co sprzyja regulacji metabolicznej strawionych pokarmów i redukcji wzdęć.

Probiotyki

Probiotyki to kultury bakterii oddziałujących korzystnie na organizm gospodarza, jeśli preparaty takie są podane w odpowiedniej ilości. Większość bakterii probiotycznych w organizmie ludzkim to rodziny Lactobacillus oraz Bifidobacterii, które w odpowiednio dużej ilości regulują homeostazę układu pokarmowego z naciskiem na jelita. Regularna suplementacja bakteriami probiotycznymi sprzyja obniżeniu negatywnych skutków związanych ze wzdęciami, zmiennością rytmu wypróżnień i bolesnością w podbrzuszu. Warto jednak mieć na uwadze, że trzeba potestować niektóre preparaty probiotyczne, aby trafić na ten, który w naszym przypadku będzie najskuteczniejszym.

Betaina HCl

Chlorowodorek betainy to sól składnika występującego w śluzówce żołądka, który naśladuje zachowanie kwasu solnego w soku żołądkowym. Betaina HCl to suplement przeznaczony dla osób, które zmagają się z dyspepsją czynnościową, czyli niedoborem kwasu solnego i soku żołądkowego w środowisku żołądka, co przyczynia się do pogorszenia trawienia różnych składników diety, a to dalej negatywnie oddziałuje na sekrecję enzymów i komfort trawienny. Częstym przy tym zjawiskiem jest rozprzestrzenianie się bakterii gnilnych produkujących metabolity rozpychające jelita i powodujących wzdęcia. Betaina zapobiega takim procesom, dbając o odpowiednio kwaśne środowisko żołądka, dzięki czemu następują poprawny proces trawienia i poprawa komfortu żołądkowo-jelitowego.

Enzymy trawienne i ekstrakty ziołowe

Enzymy trawienne to doraźne rozwiązanie suplementacyjne, które wpływa na komfort żołądkowo-jelitowy. Dzięki temu organizm człowieka jest w stanie poradzić sobie również z bardziej ciężkostrawnymi posiłkami. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie dedykowane osobom, które oczekują na wizytę u dietetyka lub lekarza gastrologa i chciałyby do tego czasu doświadczyć większego komfortu żołądkowo-jelitowego. Nierzadko na samym początku leczenia dietetyczno-farmaceutycznego obecność enzymów trawiennych jest bardzo pomocna w osiąganiu wspomnianego wyżej komfortu, aż do możliwości odstawienia enzymów.

Inną opcją suplementacyjną są dedykowane preparaty na bazie ekstraktów ziołowych, które poprawiają jakość środowiska soku żołądkowego i sprzyjają redukcji wzdęć dzięki obecności specyficznych składników ziołowych wspierających pracę układu enzymatycznego. Często te ekstrakty roślinne działają jako czynnik wywołujący sekrecję poszczególnych enzymów trawiennych. Nie bez powodu często polecanym rozwiązaniem doraźnym jest popijanie herbatek na trawienie na bazie kompozycji różnych ziół.

Witamina D

Witamina jest składnikiem działającym holistycznie na całe ciało. jej właściwe stężenie sprzyja regulacji większości procesów metabolicznych w organizmie ludzkim. Niedobór witaminy D często powiązany jest z obecnością objawów charakterystycznych dla zespołu jelita drażliwego na czele z większą tendencją do wzdęć i związanego z nimi dyskomfortu. Uzupełnienie niedoborów witaminy D sprzyja regulacji perystaltycznej jelit i większemu komfortowi na co dzień.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Z uwagi na rzadkie występowanie ryb w jadłospisach populacji polskiej warto zaopatrzyć się w suplement kwasów tłuszczowych Omega-3. Dzięki nim i ich regularnej suplementacji można śmiało mówić o zmniejszeniu przepuszczalności jelit, regeneracji krypt jelitowych i komórek nabłonka jelit. Innymi słowy, Omega-3 odpowiadają za właściwe odżywienie tej kluczowej tkanki w ciele człowieka i sprzyjają rozwojowi pozytywnych bakterii probiotycznych, które dalej będą wspierały lokalną homeostazę jelitową, a co za tym idzie, pozytywnie oddziaływały na pozostałe tkanki organizmu ludzkiego. Poza tym kwasy Omega-3 są holistycznie działającym suplementem o właściwościach profilaktycznych wobec różnych chorób metabolicznych i chorób zapalnych jelit. Większość stanów zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego, szybciej przechodzi w stan remisji po regularnej suplementacji kwasami Omega-3. Warto więc uzupełniać je wraz z dietą i suplementacją.

Butelka suplementu Supplife - Omega 3+, z 10% kodem rabatowym BLOG10 - zamów już dziś na drnatural.pl i poczuj korzyści Omegi 3. Przycisk pomarańczowy z napisem "sprawdź" i ikona klikania myszką
Supplife – Omega 3+

Wzdęcia, a płaski brzuch – podsumowanie

Obecność wzdęć to nieprzyjemny objaw tlącego się stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego. Wzdęcia objawiają się nadmierną produkcją gazów jelitowych, które powodują ucisk i dyskomfort  związany z trawieniem i funkcjonowaniem na co dzień. Warto wiedzieć, że wzdęcia mogą być objawem, który skutecznie kamufluje nasze działania odchudzające i pomimo ich skuteczności, mogą one zostać stłumione i niewidoczne w przypadku pojawienia się wzdęć. Warto zatem zrobić wszystko, aby pozbyć się tego problemu żołądkowo-jelitowego. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza specjalisty po właściwą diagnozę, a następnie udać się do dietetyka klinicznego, który poprzez odpowiednie dopasowanie jadłospisu i wskazówki suplementacyjne wspomoże nasz proces regeneracji przewodu pokarmowego. Warto dodatkowo poznać działanie polecanych preparatów suplementacyjnych ,skutecznych w przebiegu wzdęć, aby wiedzieć, co może nam trwale pomóc.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4893422/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4700845/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16574342/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3966170/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4027835/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4356930/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4991651/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6390425/
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4412886/

Mateusz Jagielski

Dodaj komentarz