Omega 3 – właściwości EPA i DHA

Olej rybi to jeden z najpopularniejszych surowców aktualnie stosowanych w suplementach diety. Zawarte w tym oleju kwasy tłuszczowe Omega-3 (EPA i DHA) to bardzo ważne dla zdrowia związki o potwierdzonych badaniami właściwościach zdrowotnych.  Skąd tak …

Olej rybi to jeden z najpopularniejszych surowców aktualnie stosowanych w suplementach diety. Zawarte w tym oleju kwasy tłuszczowe Omega-3 (EPA i DHA) to bardzo ważne dla zdrowia związki o potwierdzonych badaniami właściwościach zdrowotnych.  Skąd tak duża popularność „omegi” i jakie korzyści płyną z jej suplementacji?

Omega 3 – czym jest?

Omega-3 to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), a właściwie wielonienasycone kwasy tłuszczowe, z pośród których wyróżnić można kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Najbogatszymi źródłami tych kwasów tłuszczowych są: ryby morskie, fitoplankton, kawior, owoce morza, siemię lniane, orzechy oraz niektóre rośliny. Ludzki organizm potrafi syntetyzować EPA i DHA z kwasu alfa-linolenowego (ALA), jednak proces ten jest mało efektywny i wydajny.

Butelka suplementu UP - Omega+, z 10% kodem rabatowym BLOG10 - zamów już dziś na drnatural.pl i poczuj korzyści Omegi. Przycisk pomarańczowy z napisem "sprawdź" i ikona klikania myszką
UP – Omega 3

Omega 3 – działanie EPA i DHA

Popularność „omegi” najprawdopodobniej wynika z szerokiego spektrum działania, które zostało potwierdzone w licznych badaniach.

Pamięć i nauka

W badaniu przeprowadzonym na modelu zwierzęcym określano wpływ DHA na zdolności uczenia się i zapamiętywania. Wyniki tych badań sugerują wpływ DHA na poprawę pamięci referencyjnej i zdolności uczenia się.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10430487

Układ sercowo-naczyniowy

Bezsprzecznie kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Dlatego suplementacją olejem rybim powinna zainteresować osoby, które narażone są na choroby mające z wiązek właśnie z układem sercowo-naczyniowym! Suplementacja EPA i DHA wpływa również na obniżenie trójglicerydów we krwi.

Wspiera także prawidłowy stosunek omega-3 / omega-6, co wpływa m.in. na redukcję procesów zapalnych w organizmie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21975919

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18408140

Choroby autoimmunologiczne i stany zapalne

Suplementacja omegą-3 coraz częściej jest tematem badań w kierunku wsparcia organizmu w przebiegu chorób autoimmunologicznych i redukcji stanów zapalnych. W badaniach wykazano, iż doustna suplementacja EPA i DHA może okazać się pomocna w stanach chorobowych, którym towarzyszy stan zapalny  -np.: w reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz zaawansowanej miażdżycy. Omega-3 okazały się pomocne również w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Przykładem może być pozytywny wpływ omega-3 na leczenie: tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna i łuszczycy.

Narząd wzroku

Istnieją również dowody naukowe na korzystne działanie kwasów omega-3 na narząd wzroku. Szczególnie ważny w tej kwestii jest kwas dokozaheksaenowy (DHA), który odgrywa kluczową rolę w procesie prawidłowego widzenia, będąc elementem strukturalnym mózgu i siatkówki oka.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15555528

Ogólne samopoczucie i witalność

W kolejnym badaniu 35 dniowa suplementacja omega-3 pozytywnie wpłynęła na poprawę nastroju, wzrost wigoru i zmniejszenie stanów gniewu, lęku i depresji, a wyniki te sugerują silny wpływ kwasów omega-3 na układ nerwowy.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16269019

Omega-3 którą wybrać i jak stosować?

Rynek suplementów zawierających olej rybi jest bardzo duży i oferuje wiele produktów różnej jakości. Przy wyborze suplementu zawierającego EPA i DHA powinniśmy kierować się zawartością % w porcji, certyfikatami jakości oraz ceną w przeliczeniu na porcję. Po prostu wybieraj świadomie!

Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania CO NAJMNIEJ 250 mg EPA i DHA dziennie. Jednak w powyżej przedstawionych badaniach stosowano znacznie większe dawki. W codziennej suplementacji stosuje się od 600 do 2400 mg, jednak należy pamiętać, iż suplementacja powinna być dobrana indywidualnie!

Podsumowanie

Suplementacja EPA i DHA niesie za sobą korzyści zdrowotne, które mają swoje potwierdzenie w badaniach. Z właściwości kwasów tłuszczowych omega-3 skorzystają osoby, które chcą poprawić pamięć, wesprzeć pracę mózgu i pracę układu sercowo-naczyniowego. Co więcej ostatnie prace badawcze opisują działanie EPA i DHA w kierunku poprawy nastroju, wzrostu wigoru i zmniejszeniu stanów gniewu, lęku i depresji, co sugeruje silne działanie wspierające układ nerwowy.

Dodaj komentarz