EGCG (zielona herbata) – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Ekstrakt z zielonej herbaty zawiera zestaw polifenoli i katechin, w tym zestawie znajduje się właśnie EGCG (galusan epigallokatechiny). W ekstrakcie z zielonej herbaty znajdziemy również: garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy, teina, witaminy (A, B, C, E), liczne mikroelementy (wapń, …

Ekstrakt z zielonej herbaty zawiera zestaw polifenoli i katechin, w tym zestawie znajduje się właśnie EGCG (galusan epigallokatechiny). W ekstrakcie z zielonej herbaty znajdziemy również: garbniki, alkaloidy, lipidy, aminokwasy, teina, witaminy (A, B, C, E), liczne mikroelementy (wapń, potas, miedź, cynk, mangan, fluor).

Odkryj sekret niezwykle potężnego składnika zielonej herbaty, który zrewolucjonizuje Twoje podejście do zdrowia. Dzięki swoim fenomenalnym właściwościom antyoksydacyjnym, stał się on składnikiem po który coraz chętniej sięgamy. W tym wpisie odkryjesz, jak zielona herbata wpływa na różne obszary zdrowia, od wspierania serca i naczyń krwionośnych, przez ochronę mózgu, aż po poprawę metabolizmu.

EGCG – Działanie

EGCG jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Przez swoje działanie zapobiega uszkodzeniom komórkowym spowodowanym przez wolne rodniki, wspomagając w ten sposób homeostazę i ogólny stan zdrowia. Jego unikalne właściwości sprawiają, że jest cennym komponentem w diecie, przyczyniając się do utrzymania zdrowia serca, mózgu i układu krążenia. Składnik ten odgrywa kluczową rolę w obniżaniu ciśnienia krwi, regulacji poziomu cholesterolu LDL i wsparciu metabolizmu. Ponadto, jego potencjał w zapobieganiu rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych oraz wsparcie w zarządzaniu masą ciała jest badany i doceniany w środowiskach naukowych.

Obrazek przedstawia reklamę suplementu diety zawierającego EGCG z zielonej herbaty. Centralnie umieszczono opakowanie kapsułek z etykietą "GREEN TEA EGCG" na tle grafiki przypominającej liście zielonej herbaty i molekularne wzory. Obok opakowania widoczny jest przycisk "SPRAWDŹ" z wezwaniem do działania i tekst promocyjny "Zamów już dziś sprawdzone produkty! Poczuj korzyści EGCG. -10% z kodem: BLOG10". Całość jest zaprojektowana w estetyce sklepu zdrowotnego i promuje korzyści zdrowotne związane z EGCG.
AH – Green Tea EGCG

EGCG – Właściwości

 • Antyoksydacyjne. Walczy z wolnymi rodnikami, chroni komórki przed uszkodzeniami i wspomaga długowieczność.
 • Ochronne serca. Wspiera serce, obniża ciśnienie krwi i reguluje poziom cholesterolu.
 • Wsparcie dla mózgu. Może poprawiać funkcje kognitywne i działać neuroprotekcyjnie.
 • Wsparcie metabolizmu. Korzystnie wpływa na metabolizm i może wspomagać zarządzanie wagą.

EGCG – Dawkowanie

 • Dawkowanie zielonej herbaty uzależnione jest od celu oraz ekstraktu.
 • Zwykle pojedyncza porcja składa się z około 500 mg ekstraktu standaryzowanego na zawartość teaniny, EGCG czy polifenoli.
 • Dawkowanie również zależy od formy przyjmowania np. napar z zielonej herbaty, czy suplementy.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości przy dobraniu odpowieniej porcji skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.

EGCG – Skutki Uboczne

Podczas korzystania z dobrodziejstw EGCG i zielonej herbaty, ważne jest świadomie podchodzić do ich spożycia. Miej na uwadze potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania.

Nadmierne spożycie Zielonej Herbaty może prowadzić do szeregu niepożądanych objawów, takich jak:

 • Ból żołądka
 • Mdłości
 • Ból głowy/ Lekkie zawroty głowy
 • Bóle mięśni
 • Bezsenność
 • Rozdrażnienie
 • Drżenie rąk

Chociaż nie potwierdzono jednoznacznie toksycznego wpływu EGCG na organizm, ważne jest, aby zwrócić uwagę na zieloną herbatę w postaci skoncentrowanych ekstraktów. W takich przypadkach może on zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby, przy przyjmowaniu suplementów zawierających powyżej 800 mg EGCG dziennie.

Zaleca się ostrożność osobom nadwrażliwym na kofeinę, kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz osobom z przewlekłymi chorobami lub przyjmującym stałe leki. W tych grupach przed rozpoczęciem suplementacji zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Interakcje z lekami

Zielona herbata i jej aktywny składnik, EGCG (galusan epigallokatechiny), są cenione za liczne korzyści zdrowotne. Ważne jest, aby być świadomym potencjalnych interakcji z lekami. Związki zawarte w Zielonej Herbacie mogą wpływać na metabolizm i skuteczność różnych medykamentów.

 1. Wpływ na metabolizm leków. Może wpływać na enzymy wątrobowe, szczególnie na cytochrom P450, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wielu leków. Ta interakcja może zmniejszyć lub zwiększyć stężenie leków we krwi, potencjalnie wpływając na ich skuteczność lub bezpieczeństwo.
 2. Antykoagulanty i leki przeciwzakrzepowe. Zielona herbata może wchodzić w interakcje z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna. Może on zarówno nasilać, jak i osłabiać działanie tych leków, zwiększając ryzyko krwawienia lub zakrzepicy.
 3. Leki na nadciśnienie. Ponieważ zielona herbata może wpływać na ciśnienie krwi, jej spożywanie w dużych ilościach może wchodzić w interakcje z lekami przeciwnadciśnieniowymi, modyfikując ich efekty.
 4. Leki na cukrzycę. EGCG może wpływać na poziomy cukru we krwi. Oznacza to, że osoby przyjmujące leki hipoglikemizujące powinny monitorować swoje stężenie glukozy, gdy regularnie spożywają zieloną herbatę.
 5. Leki chemioterapeutyczne. Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami stosowanymi w chemioterapii, potencjalnie wpływając na ich skuteczność.
 6. Leki na depresję. Zielona herbata może interagować z lekami przeciwdepresyjnymi, szczególnie z inhibitorami monoaminooksydazy (MAOI). Może to prowadzić do niepożądanych efektów lub zwiększać ryzyko wystąpienia niekorzystnych reakcji.

Osoby przyjmujące leki na stałe powinny konsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem zielonej herbaty do swojej diety w celu uniknięcia potencjalnych interakcji. Dostosowanie dawkowania lub monitorowanie poziomów leków we krwi może być konieczne, aby zapewnić ich bezpieczeństwo i skuteczność.

Podsumowanie

Zrozumienie pełnego spektrum działania EGCG jest kluczowe dla maksymalizacji jego korzyści zdrowotnych przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka. EGCG, jest potężnym antyoksydantem, oferującym wszechstronne wsparcie dla organizmu, w tym ochronę serca, wsparcie dla funkcji mózgu i pomoc w zarządzaniu metabolizmem. Jednak należy pamiętać o potencjalnych skutkach ubocznych, takich jak bóle żołądka czy zawroty głowy, szczególnie przy spożywaniu wysokich dawek. Dodatkowo, EGCG może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, co wymaga świadomego podejścia i możliwej konsultacji z lekarzem. Odpowiedzialne włączenie EGCG do diety, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia, pozwala czerpać z jego dobrodziejstw, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo i zdrowie.

Paweł Kiełek

Nazywam się Paweł Kiełek, jestem twórcą i właścicielem sklepu internetowego DrNatural.pl. Moja codzienność to przede wszystkim role taty i męża, które są dla mnie fundamentem wszystkiego, co robię. Moja pasja i zainteresowania skupiają się wokół zdrowia i suplementacji, co bezpośrednio przekłada się na moją pracę oraz działalność biznesową. Stworzyłem markę Supplife i jestem współtwórcą marki MYLABS, co pozwala mi dzielić się swoją pasją i wiedzą z innymi. Moje zaangażowanie w promowanie zdrowego stylu życia znajduje odzwierciedlenie w ofercie mojego sklepu, gdzie oferuję szeroką gamę produktów związanych ze zdrowiem i suplementacją. Dążę do tego, aby każdy miał dostęp do wysokiej jakości informacji i produktów, które wspierają zdrowie i dobre samopoczucie. Za pośrednictwem moich marek i sklepu internetowego staram się dostarczać najlepsze produkty zdrowotne i suplementacyjne. Wierzę, że odpowiednie suplementy mogą znacząco wspierać organizm i poprawiać jakość życia, dlatego kładę duży nacisk na edukację swoich klientów w zakresie zdrowego stylu życia. Moja praca to dla mnie nie tylko biznes, ale również misja, dzięki której mogę pomagać innym w dążeniu do lepszego zdrowia i samopoczucia.

Dodaj komentarz