PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jak sobie z nim poradzić?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to bardzo powszechna przypadłość wśród miesiączkujących kobiet. Określa się, że problem ten może dotyczyć nawet, co 3 kobietę. PMS obejmuje zespół objawów psycho-fizycznych, które stają się niezwykle uciążliwie przez pewien okres czasu. …

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to bardzo powszechna przypadłość wśród miesiączkujących kobiet. Określa się, że problem ten może dotyczyć nawet, co 3 kobietę. PMS obejmuje zespół objawów psycho-fizycznych, które stają się niezwykle uciążliwie przez pewien okres czasu. Wywołane jest to zachodzącymi zmianami hormonalnymi, które mają wpływ na percepcje bólowe oraz na zachowanie. PMS może różnić się stopniem nasilenia, co powoduje, że każda kobieta może go odmiennie odczuwać. W codziennej praktyce można stosować pewne strategie żywieniowe oraz suplementację diety, która może wspomóc łagodzenie nieprzyjemnych objawów oraz poprawiać komfort funkcjonowania. Jaka to dieta i suplementy? Odpowiedź w niniejszym artykule.

Co to jest PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego?

PMS (Premenstrual Syndrome) to powszechna przypadłość wśród kobiet w wieku 20 – 40 lat. Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest miksem zmian nastroju, emocji i zachowania, które wynikają ze zmian hormonalnych. W ich trakcie może dochodzić do większej tkliwości podbrzusza oraz okolic brzucha, co w perspektywie czasu może doprowadzić do pewnych komplikacji zdrowotnych, wynikających z regularnego stosowania leków antyzapalnych w przebiegu PMS.

Okres, w którym dochodzi do manifestacji objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego to czas od owulacji do pierwszego krwawienia. Można powiedzieć, że jedną z przyczyn powstawania PMS jest czasowa dominacja estrogenu nad progesteronem i prolaktyną, co powoduje uwrażliwienie receptorów mechanicznych na czynniki środowiskowe. Ponadto w przebiegu PMS, często dochodzi do zmian w równowadze poszczególnych neuroprzekaźników. Stan ten wpływa na zmiany w nastroju i często powodowany jest zbyt niskim poziomem serotoniny oraz dopaminy.

Zmiany psycho-fizyczne, zachodzące podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego mogą stać nawet bardzo regularne, jeśli nie zadba się odpowiednio o swój organizm. Często wymagana jest poprawa lub modyfikacja prowadzonego stylu życia, w tym diety i higieny życia, np. właściwy sen i regeneracja. Często te czynniki zostają zaniedbane, co powoduje większe ryzyko powstawania PMS wśród kobiet w wieku rozrodczym.

Objawy i przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest przypadłością, która bardzo często dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Wywołany jest on zmianami hormonalnymi, manifestującymi się przeważnie w okolicach okresu owulacji. PMS jest zaburzeniem bardzo odmiennym, ponieważ fluktuacje hormonów mogą wywoływać odmienne doznania, odczucia, objawy u kobiet. Warto więc poznać charakterystyczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, aby lepiej poznać tą przypadłość.

Wśród najczęstszych objawów, związanych ze zdrowiem psychicznym, wymienia się:

  • niepokój i uczucie zdenerwowania,
  • wysoką drażliwość,
  • zmiany apetytu, często większa chęć na słodkie,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • problemy z zasypianiem,
  • liczne zmiany nastroju (często ze skrajności w skrajność),
  • problemy z utrzymaniem koncentracji i uwagi,
  • zmniejszony popęd płciowy.

W trakcie trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego, dochodzi także do objawów, związanych z funkcjonowaniem organizmu. Są nimi:

  • zaburzenia perystaltyki jelit,
  • wzdęcia brzucha,
  • opuchnięte i tkliwe piersi,
  • większe zagęszczenie objawów trądzikowych,
  • biegunki lub zaparcia,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • większa wrażliwość na światło i bodźce dźwiękowe.

Przedstawione wyżej objawy mogą występować w mniejszym lub większym nasileniu. Oznacza to, że w najgorszym przypadku, kobieta może cierpieć na obecność praktycznie wszystkich wymienionych wyżej objawów. Stąd też tak ważne jest dbanie o prawidło prowadzony styl życia, zdrową dietę, a także o suplementację wspomagającą, która często może łagodzić nieprzyjemne odczucia.

Skoro mamy już wiedzę na temat objawów towarzyszących PMS, warto pamiętać także o potencjalnych przyczynach występowania tego zaburzenia.

Najbardziej popularną przyczyną występowania PMS są zmiany hormonalne estrogenu oraz progesteronu. Naprzemienne osiąganie pików stężeń powoduje liczne zmiany nastroju, uczucie niepokoju oraz boleści w obrębie jamy brzusznej.

Na zmianę zachowania i odczucia psycho-fizyczne, wpływ mają także neuroprzekaźniki, głównie serotonina i dopamina, których mniejsza ilość niekorzystnie wpływa na utrzymanie dobrego samopoczucia.

W temacie PMS wiele do powiedzenia mogą mieć także problemy ze zdrowiem psychicznym. Przypuszcza się, że obecność innych schorzeń, jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa i zaburzenia lękowe, mogą prowadzić do większego ryzyka rozwoju zaburzeń, związanych z PMS.

Jak leczyć PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego?

W standardowym leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego, stosuje się odpowiednio zleconą terapię przez lekarza specjalistę. Można także sięgnąć po leki bez recepty, najczęściej są to niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz rozkurczowe. W bardziej poważnych przypadkach PMS, lekarz może zlecić leki antydepresyjne lub terapię hormonalną. Przy towarzyszących mocnych objawach PMS, lekarz specjalista może także przepisać silniejsze środki z grupy leków przeciwzapalnych, wydawanych na receptę.

W ujęciu profilaktycznym oraz bardziej naturalnym, stosuje się różnego rodzaju modyfikacje stylu życia, które przyczyniają się finalnie do załagodzenia niekorzystnych zmian oraz doznań bólowych.

W zakresie prowadzonego stylu życia, wykazano, że skuteczną walkę z zespołem napięcia przedmiesiączkowego można podjąć przy:

  • ograniczeniu nadmiernej aktywności,
  • zadbaniu o długość i jakość snu,
  • większej akcentacji na relaks,
  • korzystaniu z termoforu oraz ciepłych kąpieli (często olejki eteryczne świetnie sprawdzają się w działaniu rozkurczającym).

Przy podejmowaniu walki z PMS poprzez dietę, warto zadbać o kilka elementów. Są nimi:

  • wykluczenie lub znaczące ograniczenie alkoholu,
  • czasowa rezygnacja z kofeiny,
  • ograniczenie spożywania produktów przetworzonych i z wysoką zawartością soli oraz tłuszczów trans,
  • ograniczenie spożycia cukrów prostych,
  • uregulowanie picia wody,
  • zwiększenie udziału błonnika pokarmowego w diecie,
  • stosowanie produktów pełnoziarnistych,
  • wprowadzenie zasad diety lekkostrawnej,
  • ograniczenie potraw ciężkostrawnych.

Praktykowanie powyższych zasad, odnoszących się do stylu życia i diety, powinno przynieść wiele korzyści w postaci lepszego zdrowia i samopoczucia. Warto inwestować z dobre źródła białka pokarmowego oraz węglowodany złożone, które umożliwią dostarczenie odpowiedniej ilości tryptofanu, który dalej w przebiegu procesów enzymatycznych zostanie przetworzony do serotoniny, która ureguluje zdrowie układu nerwowego i pokarmowego.

W zakresie suplementacji, skutecznym jest dopasowanie do siebie odpowiednich produktów, które załagodzą stany zapalne, będą skutecznie odżywiały organizm oraz korzystnie wpłyną na tkanki organizmu i procesy w nich zachodzące.

Przy zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, wysoką skutecznością charakteryzują się:

Jest to roślina dedykowana kobietom z przypadłościami hormonalnymi. Suplementacja tym składnikiem przyczynia się do regulacji stężeń progesteronu względem estrogenów, co łagodzi negatywne objawy oraz reguluje pracę układu pokarmowego. Jego skuteczność w przypadku PMS jest niezwykle wysoka.

Jak się okazuje, obecność odpowiedniej ilości wapnia w organizmie jest ważna z punktu widzenia profilaktyki zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wykazano, że kobiety z niedoborami tego składnika, mają większe prawdopodobieństwo pojawienia się PMS.

Okazuje się również, że suplementacja wapniem redukuje wahania nastroju i przyczynia się z łagodzenia objawów żołądkowo-jelitowych w przebiegu PMS.

Witamina ta jest składnikiem niezbędnym do syntezy poszczególnych neuroprzekaźników, np. dopaminy, prolaktyny, serotoniny itp. Wykazano, że przyjmowanie suplementów z witaminą B6 zmniejsza objawy związane ze zmianami nastroju.

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków poprawiających samopoczucie kobiet z PMS oraz redukujących objawy bólowe tej przypadłości. Im większe niedobory magnezu, tym większe ryzyko pojawienia się zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Stosowanie połączenia magnezu z witaminą B6 wpływa na złagodzenie objawów nadmiernej tkliwości piersi, redukuje objawy depresji, złego samopoczucia, ułatwia zasypianie i ogranicza proces zatrzymywania wody w organizmie.

Warto tutaj pamiętać, że jednoczesne przyjmowanie magnezu oraz leków przepisanych przez lekarza może ze sobą kolidować i wchodzić w niepożądane reakcje. Warto temat suplementacji magnezem w takim przypadku skonsultować ze swoim specjalistą.

Omega-3 przyczyniają się do regulacji i obniżenia natężenia stanu zapalnego, praktycznie w każdej tkance, nie inaczej jest w przypadku PMS. Kwasy Omega-3 łagodzą większość objawów towarzyszących temu zaburzeniu, a do tego poprawiają stan cery, obniżają odczucia bólowe, regulują perystaltykę i zdrowie jelit, a także łagodzą objawy depresji.

Ginkgo biloba, jako jeden z nielicznych adaptogenów, jest w stanie łagodzić dolegliwości związane z PMS. Stosowanie już 40mg ekstraktu 3x dziennie, przyczynia się w do znaczącego załagodzenia niekorzystnych zmian w przeciągu 1,5 – 2 miesięcy.

Wśród innych pomocnych suplementów przy zespole napięcia przedmiesiączkowego, można rozważyć:

PODSUMOWANIE

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to popularna przypadłość wśród kobiet w wieku rozrodczym. Jest to poważny problem, który przyczynia się do licznych komplikacji w codziennym funkcjonowaniu.

PMS wynika ze zmian hormonalnych miedzy poziomami estrogenów i progesteronu. Zmiany te wywołują charakterystyczne objawy PMS. Leczenie tej przypadłości w większości przypadków odbywa się w sposób objawowy, natomiast można podjąć skuteczną walkę w tą przypadłością poprzez modyfikacje w stylu życia, pilnowanie określonych zasad żywienia oraz wdrożenie odpowiedniej suplementacji.

Zobacz także:

PCO i PCOS – co je odróżnia i jak sobie pomóc?

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5963206/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25020055/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6723319/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28217679/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31780016/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23642943/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19678774/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC27878/
  9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2067759/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6718646/

Mateusz Jagielski

Dodaj komentarz