Prężnie rozwijający się rynek suplementacyjny w Polsce sprawnie dostosowuje się do coraz większego zainteresowania zdrowym stylem życia wśród Polaków. Oznacza to, że zdecydowanie większa część naszej populacji zaczyna dostrzegać potencjał w odpowiedniej edukacji zdrowotnej, znaczeniu zdrowego odżywiania oraz wspierania organizmu za pośrednictwem odpowiednio dobranej suplementacji. Słowo „odpowiednio dobranej” jest tutaj użyte celowo. Okazuje się, że ludzie w dobrej wierze często stosują się do porad osób, które nie są wykwalifikowane w branży dietetyczno-suplementacyjnej, i które chętnie korzystają na łatwowierności osób zaangażowanych w swoje zdrowie. Często na forach pojawiają się również tzw. „internetowi specjaliści” – polecających suplementy i udzielających porad osobom bez względu na ich stan zdrowia czy przyjmowane leki. Takie sytuacje niejednokrotnie prowadzą do niebezpiecznych incydentów związanych ze stosowaniem nieodpowiednich suplementów dla danej osoby. Czy to oznacza, że suplementy diety są niebezpieczne? Oczywiście, że nie – wyjaśnienie w artykule.
Czy suplementy diety są bezpieczne?
Odpowiednio stosowana suplementacja nie przynosi niekorzystnych skutków zdrowotnych. Określanie suplementów mianem substancji niebezpiecznych mija się z prawdą. Bardzo ważne w klasyfikacji jakościowych preparatów suplementacyjnych są szczegóły, które kryją się na etykietach poszczególnych produktów oraz na ich opakowaniach.
Wprawne wyczytywanie kluczowych informacji skutecznie ochroni nas przed wyborem kiepskiej jakości preparatu i sprawi, że wybrany przez nas suplement dostarczy dla organizmu efektu prozdrowotnego.
Wiele preparatów rynkowych, szczycących się wysoką popularnością i jakością, zawiera certyfikaty jakości w widocznych miejscach na opakowaniu oraz najważniejsze informacje dla konsumenta o pochodzeniu danego preparatu, wartościach odżywczych i innych elementach składających się na bezpieczeństwo osób zainteresowanych. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z artykułem na naszym blogu, odnoszącym się do szczegółów opisujących dobrej jakości suplementy diety.
Dlaczego nie powinniśmy stosować się do rad zawartych na forach?
Nie ma co ukrywać, że wiele osób przy wyborze danych suplementów diety często odwiedza różnego rodzaju fora internetowe, gdzie aż roi się od „rekomendacji” suplementów diety.
Nie jest to oczywiście złe zjawisko, jeśli administratorem takiego forum jest osoba wykwalifikowana w zawodzie. Może to być doświadczony trener personalny z udokumentowaną wiedzą w zakresie suplementacji, dietetyk specjalizujący się w doborze suplementów, a nawet lekarz zajmujący się bardziej holistycznym podejściem do zdrowia. Niestety w większości przypadków mamy do czynienia z osobami, które na bazie swojej praktyki zalecają osobom początkującym różne preparaty, które nie do końca mogą się nadawać dla danej grupy osób, chociażby z uwagi na ich stan zdrowia, ewentualne występowanie chorób współistniejących, czy też stopień wtajemniczenia w aspekty suplementacyjne.
Osoby początkujące często wierzą innym, które na bazie własnej praktyki, często opartej na „testowaniu” suplementów diety polecają preparaty, które mogą kosztować sporo pieniędzy i niekoniecznie być przeznaczone dla danej grupy. Często przykładem takich forów są grupy wsparcia dla osób odchudzających się, zmagających z różnymi przypadłościami metabolicznymi, gdzie aż roi się od osób będących przedstawicielami struktur MLM, które w swojej ofercie mają niesprawdzone suplementy diety, często zanieczyszczone oraz kiepskiej jakości. Długotrwałe stosowanie takich preparatów może negatywnie odbić się zdrowiu osób zainteresowanych lub w najlepszym razie, wywoływać efekt placebo.
Na wielu forach internetowych istnieje także grono osób, które za polecenia podejrzanej jakości suplementów otrzymują wynagrodzenie. Oczywiście można teraz także nawiązać do „specjalistów” na różnego rodzaju mediach społecznościowych jak Facebook, czy Instagram. Duża ilość tych specjalistów to osoby, które nie mają niestety większej wiedzy na temat działania poszczególnych składników zawartych w suplementach diety i często polecają preparaty firm, które oferują wyższe stawki pieniężne za polecenia ich suplementów. Taka praktyka niestety również przynosi wiele złego w temacie suplementacji diety, która jest wtedy linczowana w mediach.
Czym może grozić niewłaściwe stosowanie suplementów diety?
Ten akapit odnosi się głównie do suplementów, które nie powinny być stosowane przez osoby z przeciwwskazaniami. Aby dowiedzieć się, czy stosowanie danego suplementu stanowi dla nas przeciwwskazanie, musimy poszukać wiedzy na jego temat na różnego rodzaju blogach charakteryzujących się wysokim poziomem merytorycznym. Polecamy z tej strony inne wpisy dostępne na blogu DrNatural.
Niewłaściwie dobrane suplementy diety mogą powodować:
- Złe samopoczucie,
- Mdłości,
- Wymioty,
- Bóle głowy,
- Zaburzenia w pracy układu nerwowego,
- Przewlekłe zmęczenie,
- Nadmierne pobudzenie,
- Obciążenie danych narządów,
- Zaburzenia rytmu serca,
- Nadmierną potliwość,
- Zmiany rytmu wypróżnień,
- Bezsenność,
- Słabą jakość regeneracji.
Jak widać potencjalne zagrożenia z tytułu niepoprawnego stosowania suplementów diety, często po poleceniach specjalistów internetowych są bardzo poważne. Nie można ich bagatelizować, a w momencie, gdy po stosowaniu danego suplementu odczuwamy jeden z powyższych objawów, natychmiast należy zrezygnować z takiego preparatu i udać się do lekarza.
Czasami mogą takie sytuacje zdarzać się po zaleceniach osoby doświadczonej. Jeśli taki specjalista ma na uwadze bezpieczeństwo osoby pod opieką, nie będzie stosował wysokich dawek suplementów diety, a przede wszystkim będzie zalecał bezpieczne preparaty o niskim stopniu ryzyka i charakteryzujące się dobrą jakością i rekomendacjami.
Influencerzy (czy to internetowi specjaliści?) i ich wpływ na wybór suplementów.
Influencerzy jako osoby o wysokiej popularności na mediach społecznościowych, mają niemały wpływ na wybory suplementacyjne osób będących obserwującymi. Z uwagi na wysokie zaufanie, jakim ludzie cenią swoich internetowych idoli, może dojść do sytuacji, w których influencer zaczyna polecać suplementy diety z kodami promocyjnymi. Niestety często okazuje się, że Ci influencerzy nie mają pojęcia na temat działania poszczególnych suplementów diety, a przemawia za ich działaniem jedynie chęć powiększenia zawartości portfela.
Na szczęście nie zawsze spotykamy się z takimi sytuacjami, ponieważ wśród osób określanych mianem influencerów, znajdują się także osoby wykwalifikowane w zawodzie dietetyka, trenera personalnego z udokumentowanym stażem i praktyką dietetyczno-trenerską. Często takie osoby mają wykształcenie tematyczne zebrane w trakcie i po długoletnich studiach. Polecenia suplementacyjne od takich osób cechują się wyższym stopniem zaufania oraz bezpieczeństwa, a dodatkowo takie osoby często robią tematyczne relacje na social mediach, gdzie opowiadają o wpływie danego preparatu na zdrowie oraz jakie osoby mogą korzystać z danych suplementów diety. Takie działania charakteryzują się wysokim stopniem uznania, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i gwarantowanego efektu prozdrowotnego.
Gdzie można szukać wartościowych informacji na temat suplementów diety?
Pomimo powszechnej obecności „specjalistów” internetowych na różnego rodzaju forach, można także znaleźć osoby zaufane oraz promujące wybrane i sprawdzone preparaty suplementacyjne. Oprócz tego, jeśli ktoś nie jest do końca przekonany co do działania danego preparatu, może śmiało wpisać zapytanie w wyszukiwarce internetowej z dopiskiem do badań naukowych. Takie wyszukiwania przekierują daną osobę na tematyczne strony naukowe i publikacje, które dogłębnie wyjaśnią dany temat związany z suplementacją.
Strony internetowe sklepów z odżywkami często zawierają sekcję blogową (podobnie jak sklep DrNatural), gdzie dostępne są artykuły poświęcone danym suplementom diety, które często są opisane na bazie badań naukowych. Takie źródła stanowią dobre medium informacyjne, na bazie którego możemy stworzyć własną opinię na temat działania danego suplementu diety.
Warto pamiętać, że prawidłowo dobrana suplementacja diety stanowi świetne wsparcie dietoterapii i może wspomóc działania danej osoby podczas codziennej rutyny. Należy też pamiętać, że suplementy diety nie mogą zastępować diety, która jest podstawowym elementem realizującym zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze dla organizmu ludzkiego. Suplementacja diety może stanowić dodatek, który świetnie wspiera zdrowie człowieka, a w niektórych przypadkach może usprawnić jakość niektórych aspektów funkcjonowania ciała.
Ważną także informacją do zapamiętania jest to, że niektóre suplementy pomimo swojego ogólnego zdrowotnego wpływu na organizm mogą wpływać na działanie niektórych leków przepisanych przez lekarza. Z uwagi na możliwe niekorzystnie korelacje, warto przed stosowaniem danego suplementu udać się do swojego lekarza prowadzącego i upewnić się, czy dany suplement może mieć wpływ na działanie przepisanych leków. Taką informację można również zdobyć podczas wizyty u dietetyka, a czasem także wykwalifikowanego trenera personalnego z doświadczeniem w zakresie suplementacji diety.
Internetowi specjaliści i suplementy diety – podsumowanie
Rynek suplementacyjny to prężnie rozwijająca się branża, która wzrasta z roku na rok. Względem tego na rodzimym rynku pojawia się coraz większa grupa różnego rodzaju preparatów suplementacyjnych, które obiecują różnorakie efekty. Względem tego nowo wprowadzane suplementy przez niesprawdzone firmy, często są przedmiotem poleceń różnego rodzaju specjalistów internetowych, którzy przekazują różnego rodzaju porady suplementacyjne na wielu forach. W większości są to niewykwalifikowane osoby, które poprzez polecenia kiepskiej jakości suplementów otrzymują wynagrodzenie.
Aby ustrzec się negatywnych skutków ubocznych dla organizmu, należy odpowiednio czytać etykiety poszczególnych suplementów, dowiadywać się o działaniu poszczególnych składników suplementów diety na stronach internetowych o wysokim stopniu jakości i wiarygodności i jeśli jest okazja, skorzystać z wizyty u wykwalifikowanego specjalisty, który będzie w stanie dopasować odpowiedni preparat do danej osoby i jej potrzeb.
Źródła
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8774557/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8507933/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6683418/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6792048/
- https://journalofethics.ama-assn.org/article/does-regulating-dietary-supplements-food-world-social-media-influencers-promote-public-safety/2022-05
- https://www.forbes.com/sites/joannabelbey/2016/09/22/supplements-fda-regulation-and-social-media/