Jodek potasu jest solą potasową pierwiastka jodu, który w tej formie powszechnie stosowany jest jako preparat zapobiegający wnikaniu do tkanki tarczycy radioaktywnym formom jodu. Powszechnie stosowany był w przypadku nadmiernego napromieniowania osób pracujących w elektrowniach atomowych, oraz w przypadku skażeń radioaktywnych w wyniku katastrof nuklearnych.
Jodek potasu to również doskonałe źródło pierwiastka jodu, który odgrywa ważną rolę w kształtowaniu zdrowia organizmu ludzkiego i codziennej profilaktyce. Jakie jodek potasu posiada właściwości i czy powinien podlegać regularnej suplementacji?
Czym jest jodek potasu?
Sól potasowa jodu to powszechnie stosowany preparat w celu łagodzenia skutków napromieniowania oraz stanowiący element niektórych leków ułatwiających gojenie i odkażanie ran. Co ciekawe, jodek potasu znajduje się również we wzbogacanych produktach spożywczych, które doskonale uzupełniają ten pierwiastek z pomocą diety. Przykładem takiego zastosowania jodku potasu jest wzbogacanie nim soli. Jest to tzw. sól jodowana, która jest powszechnie dostępna w popularnych sklepach i stanowi produkt pomagający uzupełniać jod, osobom niezamieszkującym terenów morskich.
Jodek potasu stosowany jest również w leczeniu niektórych stanów zapalnych i regulacji pracy tarczycy. Z uwagi na silny udział tego gruczołu w regulacji metabolicznej, profilaktyczne stosowanie jodu u osób z jego niedoborem, może mieć ważną rolę wobec codziennego samopoczucia i zdrowia.
Podsumowując, jodek potasu wchodzi w skład płynu Lugola, który był i jest stosowany w ramach zapobiegania wchłanianiu radioaktywnych form jodu do tarczycy, a jednocześnie stanowi on element codziennego dbania o zdrowie i samopoczucie. Warto także zaznaczyć, że pod kątem chemicznym, jodek potasu jest białym proszkiem i bardzo dobrej rozpuszczalności w roztworach wodnych.
Jodek potasu – gdzie występuje i jak go dawkować?
Jodek potasu występuje w lecznictwie pod postacią kropli, płynu oraz tabletek, a preparaty zawierające w swoim składzie jod w połączenia z potasem, może przepisać tylko lekarz. Oznacza to, że dawkowanie jodku potasu zależne jest od decyzji lekarza, popartej odpowiednio przeprowadzonym wywiadem lekarskim i względem pomiarów antropometrycznych danej osoby, jak oczywiście towarzyszących chorób/stanów zapalnych.
Jodek potasu – właściwości i działanie
Jod w połączeniu z potasem, stanowi ciekawy element codziennego dbania o zdrowie. Zdecydowanie najważniejszą i najpopularniejszą właściwością jodku potasu, jest jego profilaktyczne działanie wobec potencjalnego magazynowania radioaktywnych izotopów jodu w wyniku zniszczeń w elektrowniach atomowych. W momencie zniszczenia, uwalniają one toksyczne formy jodu, który wchłaniane są przez system oddechowy i wyłapywane przez tarczycę i tam magazynowane. Taka sytuacja może doprowadzić do rozwoju raka tarczycy i toksycznych uszkodzeń tego gruczołu. Płyn Lugola w postaci jodku potasu, stanowi doskonałe wsparcie profilaktyczne w takim przypadku.
Inne właściwości jodku potasu, obejmują:
1. Przyspieszenie gojenia ran
Zastosowanie jodu w postaci jodku potasu to rozwiązanie praktykowane w przypadku przyspieszenia procesu gojenia ran. Dzieje się tak poprzez użycie tej formy jodu w postaci jodyny, czyli etanolowego roztworu z dodatkiem jodku potasu, który oczyści ranę i umożliwia sprawne gromadzenie się czynników regenerujących w okolicy rany oraz płytek krwi.
2. Zapobiega infekcjom zewnętrznym
Jodek potasu jest substancją, która pozbywa się patogenów, mogących zakazić ranę. Stosuje się go w postaci jodyny na zewnętrzne zadrapania, rozcięcia i inne urazy, aby załagodzić stan zapalny i wywołać szybszą regenerację skaleczenia, bez ryzyka infekcji bakteryjnej.
3. Jodek potasu poprawia pracę tarczycy
Stosowanie soli potasowej jodu, przyczynia się do skuteczniejszej walki z niedoczynnością tarczycy. Jednym z powodów tego stanu, może być niedostateczna podaż jodu z diety i suplementacji, co może podlegać konieczności stosowania jodku potasu.
4. Jodek potasu działa przeciwobrzękowo
Jodek potasu to preparat, który może wspomóc walkę z obrzękami limfatycznymi, wynikającymi z zaburzeń metabolicznych. W takich przypadkach, stosuje się terapię jodową, polegającą na regularnym przyjmowaniu określonej dawki jodku potasu, która jest oczywiście przepisana przez lekarza specjalistę.
5. Jodek potasu działa wykrztuśnie i łagodząco na infekcje grzybicze układu oddechowego
Jod pod postacią soli potasu, podawany jest w przypadku choroby zwanej sporotrychozą, która wywołana jest zakażeniem grzybiczym. Jod stanowi w tym przypadku środek wykrztuśny, który doskonale wspiera leczenie farmakologiczne.
6. Jodek potasu uzupełnia braki jodu w diecie
Jodek potasu stanowi składnik, którym wzbogacane są niektóre produkty spożywcze. Przykładem takiego produktu jest sól jodowana, która stanowi element uzupełniający niedobory jodu wśród populacji polskiej.
Zalety stosowania jodu:
Warto także wspomnieć o znaczeniu naturalnego jodu, który można stosować profilaktycznie pod postacią suplementów, zawierających algi morskie.
1. Jod poprawia funkcje poznawcze
Jod poprzez wpływ na tarczycę i syntezę jej hormonów, potrafi korzystnie wpływać na kształtowanie funkcji poznawczych, szczególnie u osób z niedoczynnością tarczycy, które często cierpią z powodu niedoboru tego pierwiastka i zaburzeń intelektualnych.
2. Jod sprzyja rozwojowi układu nerwowego w trakcie ciąży
Jod jest pierwiastkiem, na który zapotrzebowanie zwiększa się w trakcie trwania ciąży, szczególnie w okresie 2 trymestru, kiedy następuje gwałtowny rozwój przyszłego dziecka. W związku z tym, należy zadbać o prawidłowy rozwój tkanki nerwowej przyszłej pociechy i ograniczyć ryzyko zaburzeń intelektualnych i rozwoju niedoczynności tarczycy.
3. Jod poprawia odchudzanie oraz walkę z niedoczynnością tarczycy
Jod jest pierwiastkiem o kluczowym działaniu na tarczycę. Umożliwia on jodowanie tyrozyny, co jest kluczowym etapem tworzenia i syntezy hormonów tarczycy. Obecność jodu sprzyja zatem regulacji pracy tego narządu, zmniejszeniu objawów niedoczynności tarczycy i co za tym idzie, korzystnemu wpływowi na tkanki, które są zależne od stężenia tychże hormonów.
Jod poprzez wpływ na regulację pracy tarczycy, przyczynia się także do ustabilizowania tempa przemian metabolicznych, co sprzyja w efekcie skuteczniejszemu odchudzaniu i pracą nad sylwetką. Oznacza to, że w przypadku braku efektów, wynikających ze “zbilansowanej” diety i regularnych treningów, warto spróbować zdiagnozować poziom jodu w organizmie.
Ciekawą właściwością jodu w postaci jodku potasu jest również możliwość dezynfekcji wody i jej odkażania w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej lub braku dostępu do wody pitnej. Można w tym przypadku stosować tabletki lub krople z jodkiem potasu. Warto stosować dawkę, rzędu 5 kropel na litr wody lub ekwiwalent stężenia jodu w przeliczeniu na jego zawartość w tabletce.
Objawy niedoboru jodu:
Stosowanie jodku potasu lub dostępnej postaci jodu, powinno się odbywać w przypadku zdiagnozowanych niedoborów tego pierwiastka. Wśród objawów niedoboru jodu, wyróżnia się:
- wole tarczycowe,
- niedoczynność tarczycy,
- przewlekłe zmęczenie i problemy z koncentracją,
- trudności z przełykaniem,
- mgła mózgowa,
- objawy depresji,
- brak efektów diety i ćwiczeń,
- przyrost masy ciała,
- uczucie zimna.
W zaobserwowania wyżej wymienionych objawów, warto udać się na badania krwi, weryfikujące poziom jodu i stan tarczycy.
Jodek potasu – bezpieczeństwo i przeciwwskazania
Stopień bezpieczeństwa jodku potasu ustala się wraz z lekarzem prowadzącym. On na podstawie wywiadu oraz własnej interpretacji może zalecić korzystanie z tej substancji lub też zabronić jej użytkowania.
Jodek potasu może być bardzo użyteczną substancją podnoszącą jakość życia i poprawiać codzienne funkcjonowanie organizmu. Warto jednak mieć na uwadze pewne grupy przeciwwskazań, który są osoby:
- cierpiące na choroby autoimmunologiczne,
- chorujące na nadczynność tarczycy,
- cierpiące na choroby związane z nieprawidłowym działaniem układu żylnego,
- nadwrażliwe na jodek potasu.
Przy stosowaniu się do zasad ustalonych z lekarzem w zakresie korzystania z jodku potasu, można osiągnąć wiele korzyści zdrowotnych, a ewentualna suplementacja jodem, przy jego niedoborach, może okazać się dobrym pomysłem w ramach wsparcia metabolicznego organizmu oraz poprawy motywacji i samopoczucia, a także efektów w dążeniu do wymarzonej sylwetki.
Zobacz także:
Hashimoto i niedoczynności tarczycy – suplementacja w chorobie. (klik)
Niedoczynność tarczycy – jak sobie pomóc dietą i suplementacją? (klik)
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4316415/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7528076/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3754371/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8222119/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049553/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4192807/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11396709/