Bakopa drobnolistna łac. Bacopa monnieri (inaczej Brahmi, nazwa ta wywodzi się od hinduskiego boga Brahma) – ziele lecznicze od lat stosowane w tradycyjnej metodzie indyjskiej (“Ayurvedzie”). Początki jej stosowania opisano już w ok. VI wieku n.e. w tekstach “Medhya Rasayana” – jako ziele potrzebne do polepszenia pracy umysłowej a także do walki z bezsennością, problemami gastrycznymi, uspokajające, a nawet do walki z padaczką czy trądem. Mówi się, że starożytni uczeni stosowali je aby ułatwić sobie zapamiętywanie długich pieśni i pism. Obecnie klasyfikowana jest jako adaptogen, wspierający układ nerwowy w sytuacjach stresowych lub niekorzystnych warunkach środowiskowych
Bakopa – działanie
Spektrum działania cudownych liści Brahmi jest imponujące.
Właściwości antyoksydacyjne
Zacznijmy od tego, że wykazuje działanie antyoksydacyjne (tj. chroni komórki przed uszkodzeniem), posiadając zdolność do wychwytywania wolnych rodników. Ponadto chroni DNA przed uszkodzeniem, a nawet wykazuje działanie przeciwzapalne (niezwykle skuteczne przy leczeniu np. reumatyzmu).
Mniejszy stres
To jednak nie koniec “zdolności” Bakopy. Redukuje ona przede wszystkim stres poprzez obniżenie poziomu kortyzolu i działa uspokajająco w napadach niepokoju – dzięki tym zdolnościom sprawdza się przy problemach z depresją, a także amnezji wywołanych stresem.
Lepsza pamięć
Jednak najczęstsze spotykane działanie to przyczynienie się do polepszenia procesów zapamiętywania, a poprzez to uczenia się. Dzięki tym zdolnościom z powodzeniem może być stosowana jako panaceum na problemu związane w centralnym układem nerwowym i jego prawidłowym funkcjonowaniem.
Właściwości trombolityczne
Co ciekawe Ekstrakt z Bacopa Monnieri ma właściwości rozpuszczające skrzepy – może być z powodzeniem nazwana „środkiem trombolitycznym”.
Właściwości bakteriobójcze
Bacopa sprawdza się również jako środek o właściwościach bakteriobójczych oraz powstrzymujący rozwój niektórych patogenów w tym: Escherichia coli czy Salmonella enteritidis. Ma także właściwości przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne.
Skóra i włosy
Pozytywnie wpływa na poprawę skóry i włosów (pomaga zwalczać problem wypadania włosów, gdy stosuje się ją w formie wcierki).
Wsparcie wątroby
Dodatkowo chroni wątrobę pozwalając obniżyć poziom ALAT, AspAT, a także bilirubiny.
Skutki uboczne i przeciwwskazania:
Stosując adaptogen jakim jest Brahmi powinniśmy również poznać ewentualne skutki uboczne które mogą, ale nie muszą wystąpić przy rozpoczęciu suplementacji:
Podrażnienie układu pokarmowego (możliwe wystąpienie biegunek, mdłości, skurczów przewodu pokarmowego czy wzdęć – powodują je saponiny steroidowe, zawarte w bakopie). Z tego względu nie zaleca się stosowania Brahmi na pusty żołądek, co może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Do ewentualnych skutków ubocznych można zaliczyć również suchość w jamie ustnej.
Formy suplementacji
Na rynku dostępnych jest wiele form Brahmi, które możemy dostosować do naszych potrzeb. Tradycyjnie najpopularniejszą metodą spożycia ze względu na wygodę i dokładne odmierzenie dawki są tabletki lub kapsułki. Jednak jeśli nie jest to preferowana metoda spożycia zawsze możemy sięgnąć po sproszkowaną wersję i przygotować ją w formie naparu. Niestety ta metoda ma jeden minus – specyficzny smak, do którego jednak szybko można się przyzwyczaić.
Bakopa drobnolistna – dawkowanie
W świetle dostępnych danych dawkowanie Bakopy powinno wynosić około 300 mg na dobę przy użyciu wysokiej jakości ekstraktu standaryzowanego. Suplementacja powinna trwać co najmniej 6-8 tygodni, aby pełne spektrum działania było odczuwalne.
Brahmi (hydrocotyle asiatica)
to nie jest to samo co bacopa monnieri. Brahmi jest skuteczniejszym lekiem. Z botanicznego punktu widzenia brahmi jest bardziej spokrewnione z gotu kola (centella asiatica).
Brahmi (Bacopa monnieri) i Gotu Kola (Centella asiatica) to dwie różne rośliny, które są mylone ze względu na podobne nazwy. Bacopa monnieri jest znana jako „brahmi” w tradycyjnej medycynie indyjskiej, ale botanicznie nie jest spokrewniona z Centella asiatica, znaną jako „gotu kola”.
Bacopa monnieri i Centella asiatica należą do różnych rodzin roślin. Bacopa monnieri należy do rodziny babkowatych (Plantaginaceae), podczas gdy Centella asiatica należy do rodziny selerowatych (Apiaceae).
Podsumowując, Bacopa monnieri i Centella asiatica to dwie odrębne rośliny, które są często mylone ze względu na podobne nazwy, ale nie są ze sobą spokrewnione.