CDP Cholina – wsparcie pamięci i koncentracji. Właściwości i działanie cytykoliny.

Zdolność do utrzymania koncentracji, uwagi , skupienia myśli jest coraz trudniejsza ze względu na często pojawiający się tzw. mutlitasking. Przekłada się to nie tylko na stres w pracy, ale to jak odczuwamy skutki zmęczenia po …

Zdolność do utrzymania koncentracji, uwagi , skupienia myśli jest coraz trudniejsza ze względu na często pojawiający się tzw. mutlitasking. Przekłada się to nie tylko na stres w pracy, ale to jak odczuwamy skutki zmęczenia po jej skończeniu. CDP cholina to związek, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów rynku suplementacyjnego, szczególnie w kwestii funkcjo poznawczych.

Działanie CDP choliny

CDP Cholina wspiera układ nerwowy

Cytydylo 5’-difosfocholina to endogenny związek, naturalnie występujący w organizmie związek, który stanowi prekursor w wytwarzaniu fosfatydylocholiny. Fosfatydylocholina to związek będący między innymi budulcem błon komórkowych. CDP cholina wykazuje interesujące korzyści w obrębie działania OUN – ośrodkowego układu nerwowego. Wymienione dalej korzyści wynikają głównie z obecności związków składających się na DCP cholinę w wyniku procesu hydrolizy. Związki te to cytydyna i pojawiająca się często w tym artykule cholina. Obydwa posiadają zdolność do przekraczania bariery krew – mózg. Dzięki właśnie tej barierze, niektóre preparaty mają korzystne działania wobec ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

CDP Cholina wspiera funkcje kognitywne

Cytykolina, bo tak też jest nazywana bohaterka tego artykułu jest w stanie poprawić działanie funkcji kognitywnych w przypadku stanu okluzji, czyli czasowego niedotlenienia. Stan ten w pewien sposób symuluje udar. Działania cytykoliny w tym przypadku skupia się na modyfikowaniu wartości VEGF (czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego), BrdU (bromodeoksyurydyny), synaptofizyny i glejowego kwaśne białka włókienkowego, tzw. GFAP będącego markerem określającym ryzyko udaru. Efekt działania cytykolina nie ogranicza się tylko do stanów przed udarowych. Ze względu na zdolność do zwiększania stężenia fosfatydylocholiny , CDP cholina zwiększa aktywność układu dopaminergicznego. Ponadto świetnie pobudza proces neurogenezy, czyli procesu powstawania nowych połączeń nerwowych oraz tworzy skuteczną barierę dla lipidowych błon komórkowych. Efekt ten zawdzięcza obecności cytydyny, która jest z kolei prekursorem urydyny, czyli związku w wyżej wspomnianych właściwościach.

CDP Cholina Jarrow
CDP Cholina Jarrow

CDP cholina, a choroby neurodegeneracyjne

Skoro CDP cholina wykazuje korzystne właściwości wobec procesów neurogenezy, a także poprawia funkcje poznawcze – posiada także pewne korzystne efekty wobec popularnych chorób neurodegeneracyjnych. Dobrymi przykładami jest na pewno demencja, choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera. Przypuszcza się, że aktywność poszczególnych fal mózgowych (delta, beta, gamma, alfa, theta) mogą predysponować niektóre osoby do występowania zmian neurodegeneracyjnych. Jednymi z fal uwidacznianymi w badaniu EEG u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi to fale theta oraz delta. Przy stosowaniu CDP choliny obserwuje się efekt regulacji całego szeregu fal mózgowych. To w dłuższej perspektywie czasu oznacza, że płyn mózgowo-rdzeniowy będzie podlegał bardziej efektywniej ochronie przed ewentualnymi problemami neurologicznymi.

Cytykolina, a stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny wynikający z nadmiernej aktywności wolnych rodników tlenowych stanowi zagrożenie w dłuższej perspektywie czasu dla znacznej większości osób. Problemy związane z występowaniem stresu oksydacyjnego powiązane są zarówno z chorobami cywilizacyjnymi oraz neurodegeneracyjnymi. Ze względu na charakter związków choliny należy bardziej skupić się na efekcie protekcyjnym wobec układu nerwowego.

Działania protekcyjne cytykoliny polega na obniżaniu stężeń akroleiny, 4-HNE i dialdehydu malonowego. Z wymienionych substancji jedną z najgroźniejszych dla tkanki nerwowej jest akroleina, która wywołuje apoptozę neuronów. Warto także dodać, że działania protekcyjne DCP choliny powiązane jest ze zwiększeniem aktywności glutationu i reduktazy glutationowej, czyli związków/enzymów o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych.

Cholina (witamina B4) natomiast, ze względu na uczestnictwo w cyklu metylacyjnym stanowi składnik, niezbędny  w procesie metabolizmu homocysteiny, będącej parametrem określającym ryzyko chorób układu krążenia, czy też problemów z funkcjonowaniem procesów biologicznych.

Inną ciekawą formą choliny jest Alpha GPC. Dowiedz się więcej z artykułu: Alpha GPC – co to jest, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Podsumowanie informacji

CDP cholina, czy też cytykolina to naturalnie występujący związek choliny o obiecujących właściwościach. Jego zastosowanie najczęściej sprawdzi się podczas uwydatniania pracy, gdzie wymagane jest skupienie się, koncentracja, kojarzenie itp., czyli ogólnie rzecz ujmując funkcje kognitywne. Cytykolina po hydrolizie rozpada się na cholinę oraz cytydynę. Oba te związki posiadają umiejętność przekraczania bariery krew – mózg, czemu zawdzięczamy większość zbadanych efektów, wynikających ze stosowania CDP choliny. Sprawdza się ona także redukcji stresu oksydacyjnego związanego z przepracowaniem psychofizycznym. Stanowi czynnik profilaktyczny wobec błon komórkowych i częściowo wobec chorób neurodegeneracyjnych. Ułatwia także metabolizm lipidów i może wspomóc procesy związane z regulacją poziomu homocysteiny ze względu na obecność choliny i jej znaczenie w cyklu metylacyjnym.

Źródła:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22226841/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25700947/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8709678/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1934404/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15482372/
  6. https://www.scirp.org/journal/PaperInformation.aspx?paperID=19921

Mateusz Jagielski

Dodaj komentarz