Drogie, czy tanie suplementy? Diabeł tkwi w szczegółach. Czym kierować się przy ich wyborze?

Coraz większa dostępność preparatów suplementacyjnych na naszym rodzimym rynku sprawia, że niemała liczba osób ma istny mętlik odnośnie tego, jaki suplement dla siebie wybrać. Mnogość różnych preparatów, rozbieżności cenowe, sprawiają, że dobór suplementu stanowi niejednokrotnie …

Coraz większa dostępność preparatów suplementacyjnych na naszym rodzimym rynku sprawia, że niemała liczba osób ma istny mętlik odnośnie tego, jaki suplement dla siebie wybrać. Mnogość różnych preparatów, rozbieżności cenowe, sprawiają, że dobór suplementu stanowi niejednokrotnie wyzwanie umysłowe, a czasem także pieniężne. Czy słusznie? No cóż, diabeł tkwi w szczegółach. Zatem czy zawsze droższy suplement jest lepszy od taniego? Czy tanie suplementy działają tak samo, jak te drogie? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Te same preparaty, a różne ceny – czy warto wybierać tanie suplementy?

W przeglądaniu suplementów na stronach internetowych, czy też stacjonarnie w sklepach, można odnieść wrażenie, że suplement obok posiada identyczny skład, a jednak znacząco różni się cenowo. Od czego to zależy?

Czynniki wpływające na cenę suplementu

Opakowanie

Pierwsze co na pewno rzuca się w oczy to opakowanie suplementu. Okazuje się, że materiał, z jakiego zostało wytworzone opakowanie, ma ogromne znaczenie w kontekście jakości danego preparatu. Niektóre składniki odżywcze, witaminy, minerały i inne muszą być przechowywane w odpowiednich dla siebie warunkach, aby nie ulegać procesom utleniania do nieaktywnych form, a nawet szkodliwych. W związku z tym, jeśli zauważy się różne od siebie opakowania lub grafiki danych produktów z ich opakowaniami, można swój wybór suplementu uzasadnić jakością i wyglądem zewnętrznym opakowania.

Jeśli dany producent odpowiednio zabezpieczył dany suplement przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, mamy wtedy pewność, że zawartość tego suplementu jest nienaruszona i że jakość preparatu będzie na dobrym poziomie gwarantującym skuteczność. Warto więc czasem zainwestować większą pulę pieniędzy, aby zakupić preparat, który został odpowiednio zabezpieczony. Wybór takiego suplementu będzie stanowił większą gwarancję działania z uwagi na zachowanie odpowiednio dużej ilości substancji aktywnej w suplemencie.

Uwaga ta szczególnie dotyczy suplementów z kwasami tłuszczowymi, np. tymi z rodziny Omega-3, które wykazują dużą podatność na utlenianie w momencie podwyższonej temperatury oraz dostępności do światła słonecznego. Niektóre tanie suplementy z kwasami Omega-3 posiadają przeźroczyste opakowania, które niestety nie zabezpieczają odpowiednio tych kwasów, przez co te ulegają utlenianiu do form trans – bardzo niekorzystnych dla zdrowia.

Kraj pochodzenia suplementu

Pochodzenie danego preparatu odgrywa znaczącą rolę w jakości danego suplementu. Okazuje się, że kraje, które nie szczycą się dobrą reputacją w handlu międzynarodowym, mogą inwestować w tańsze sposoby wytwórcze (kraj wytwórczy) danych preparatów, co często może powodować liczne zanieczyszczenia suplementów, między innymi metalami ciężkimi. Niestety taka sytuacja jest bardzo niekorzystna dla zdrowia nieświadomego konsumenta, ponieważ taki suplement, zamiast pomagać, może przynosić więcej szkody.

Producenci suplementów, które charakteryzują się dobrym procesem wytwórczym, chwalą się krajem pochodzenia danego produktu, gdzie zachowane są odpowiednie standardy wytwórcze i standardy produkcyjne, często potwierdzone certyfikatami GMP oraz GHP.

Dostępność badań

Następnym czynnikiem mającym wpływ na wyższą cenę niektórych suplementów jest dostęp do przeprowadzonych badań potwierdzających skład danego produktu. Liderzy na rynku suplementacyjnym szczycą się wykonanymi badaniami, które pokazują, że zawartość substancji aktywnych w suplementach wynosi tyle, ile jest deklarowane na etykiecie produktu. Wielu producentów gorszych jakościowo preparatów nie inwestuje w wykonanie takich badań, które mogłyby zwiększyć stopień zaufania do danej marki.

Szczegóły dotyczące produkcji (na etykiecie)

Wedle standardów unijnych, rekomenduje instalację odpowiednich urządzeń gwarantujących zachowanie pełnej aseptyki w pomieszczeniach wytwórczych. Aseptyka odnosi się do zasad zachowania sterylności otoczenia, co gwarantuje, że dany preparat nie jest i nie będzie zanieczyszczony innymi substancjami.

Czasem można zetknąć się z informacją, że dany preparat może posiadać znikome lub śladowe ilości danego produktu, który formalnie nie powinien znaleźć się w suplemencie. Światowi liderzy w produkcji suplementów diety nie dopuszczają do takiej sytuacji.

Jeśli na etykiecie znajdzie się napis uprzedzający o obecności niewielkich ilości substancji niepożądanych w suplemencie, jest to prawdopodobnie preparat kiepskiej jakości i niewarty inwestycji.

Dokładny skład suplementu

W przypadku dokładnych informacji na temat danego preparatu chodzi o zawartość danej substancji aktywnej względem nośnika tej substancji. Dla przykładu suplement magnezu zawierający formę magnezu w postaci tlenku magnezu zawsze będzie tańszym preparatem niż suplement obok, zawierający magnez w postaci cytrynianu magnezu. Ta druga forma magnezu charakteryzuje się zdecydowanie lepszą wchłanialnością, która przekłada się na wyższą cenę. Ponadto proces wytwórczy takiego suplementu jest droższy z uwagi na bardziej stabilną i lepiej przyswajalną formę tego pierwiastka.

W tym przypadku warto także zwracać uwagę na zawartość substancji aktywnej. Może się okazać, że potencjalnie 2 formy suplementu reprezentujące tę samą substancję aktywną, posiadają inną zawartość czystego magnezu. Droższe preparaty suplementacyjne charakteryzują się wyższą zawartością substancji aktywnej względem nośnika. Przytaczając ponownie przykład cytrynianu magnezu. Może się okazać, że jeden z preparatów zawiera 400 mg magnezu w kapsułce oraz 1600 mg cytrynianu. Drugi natomiast może posiadać 600 mg magnezu względem 1400 mg cytrynianu. Z reguły produkty zawierające wyższy udział substancji aktywnej (pożądanej w danym suplemencie) charakteryzują się wyższą ceną. Jest to jak najbardziej uzasadnione.

RWS

Referencyjna wartość spożycia to kolejny czynnik, który wpływa na cenę danego suplementu. Wskaźnik ten oznacza, w jakim udziale procentowym realizujemy zapotrzebowanie organizmu na dany składnik suplementu. Chodzi oczywiście o substancję aktywną zawartą w suplemencie. Często w dobrej jakości preparatach znajdą się informacje o stopniu pokrycia zapotrzebowania organizmu. 

Pozycja firmy na rynku suplementacyjnym

Ostatnim czynnikiem wpływającym na kształtowanie ceny suplementu jest pozycja na rynku danej firmy. Często, jak się więcej poczyta w internecie na temat różnego rodzaju suplementów, można dostrzec oferty preparatów od konkretnych, często powtarzających się firm. Niektóre z nich często wykupują marketingowe miejsca w różnych magazynach o zdrowym odżywianiu i stylu życia. Z reguły są to firmy z ugruntowaną pozycją na rynku, stąd też ich suplementy mogą być droższe od konkurencji. Czy to jednak oznacza, że te preparaty są lepsze? W tym przypadku — nie zawsze. Warto mieć na uwadze poprzednie czynniki, które wpływają na kształtowanie ceny danego produktu. Znajdzie się także dużo polskich firm, które nie charakteryzują się silną pozycją na rynku, a jednak są rekomendowane przez wykwalifikowanych dietetyków i specjalistów w zakresie żywienia i suplementacji. Dzieje się tak ze względu na zrealizowanie poprzednich wytycznych odnoszących się do dobrej jakości preparatów suplementacyjnych.

Multi preparaty lub pojedynczy suplement – co się bardziej opłaca?

Określenie multi preparatu odnosi do suplementów, które łączą w sobie więcej niż jeden składnik, które razem korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Innymi formami suplementów są te, które zawierają jeden konkretny składnik. W przypadku kwestii multi preparatów i mono preparatów różnica cenowa także jest zauważalna.

W tym przypadku najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę i jakość preparatu jest cel jego użycia. Każda osoba może charakteryzować się innym stopniem wtajemniczenia w element suplementacji i wspomagania swojego organizmu. Niektóre mogą wymagać podstawowej profilaktyki w postaci kluczowych składników mineralnych, inni natomiast wymagając konkretnego działania od suplementu, będą skłonni wybrać mono preparat. Często mono preparaty zawierają nieco wyższe stężenia składnika aktywnego, co również przekłada się na cenę.

W przypadku tego porównania ciężko mówić o obiektywności, ponieważ osoby nie do końca zapoznane z tajnikami dbania o zdrowie powinny raczej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, który doradzi, jaki preparat wybrać względem zamierzonego celu.

Podsumowując temat czynników kształtujących cenę suplementów, wyróżnia się:

  • Opakowanie,
  • Kraj pochodzenia suplementu,
  • Dostęp do badań,
  • Szczegóły dotyczące produkcji,
  • Dokładny skład suplementu,
  • RWS,
  • Pozycja firmy na rynku suplementacyjnym,
  • Multi preparat, czy mono preparat.

Drogie, czy tanie suplementy – jakie wybrać?

Przy porównaniu jakości danych preparatów trzeba mieć na uwadze powyższe czynniki, które kształtują cenę suplementów diety. Często okazuje się, że preparaty droższe charakteryzują się lepszą jakością, stąd też w przypadku chęci zadbania o profilaktykę zdrowotną lepiej wybrać ten droższy suplement, jednakże nie zawsze jest to reguła.

W przypadku wszelkich wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem, trenerem personalnym lub też specjalistą w zakresie suplementacji, którzy pomogą dobrać do naszych potrzeb odpowiedni suplement. Często na sklepach internetowych dostępne są opcje czatu z osobami odpowiadającymi na wsparcie przy wyborze danego preparatu. Warto z takiej pomocy skorzystać, aby upewnić się, że suplement, który wybierzemy, będzie spełniać nasze oczekiwania zdrowotne i finansowe.

W ramach ciekawostki warto także dodać, że często suplementy oferowane w ramach marketingu szeptanego, czy też dostępne tylko w konkretnych katalogach, często także bez podanego składu i dokładnych danych to preparaty oferowane przez tzw. MLM – Multi Level Marketing, które charakteryzują się kiepską jakością, wysoką ceną i często wysokim stopniem ryzyka przy regularnym stosowaniu. Warto takich ofert unikać i się ich wystrzegać. Tym samym serdecznie zachęcamy do poszukiwania informacji w internecie, zanim przystąpi się do zakupu danego preparatu, aby upewnić się, że pochodzą one ze sprawdzonego i bezpiecznego źródła.

Zobacz także:

Internetowi „specjaliści” – dlaczego nie szukać porad na forach (klik)

Źródła

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21987194/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19721897/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3355295/

Mateusz Jagielski

Dodaj komentarz