Glicyna – działanie, właściwości i dawkowanie

Glicyna to aminokwas, który naturalnie występuje w produktach białkowych – zwłaszcza w bulionach długo gotowanych na kościach, czy galatach. Można ją też kupić w formie suplementu w proszku. Z uwagi na słodkawy smak może służyć …

Glicyna to aminokwas, który naturalnie występuje w produktach białkowych – zwłaszcza w bulionach długo gotowanych na kościach, czy galatach. Można ją też kupić w formie suplementu w proszku. Z uwagi na słodkawy smak może służyć jako „słodzik”. Glicyna posiada wiele prozdrowotnych właściwości, które można uzyskać przy większych dawkach tego aminokwasu.

Opakowanie suplementu diety My Sweet Sleeo marki MyLabs. Obok napis -10% z kodem "blog10", Zamów już dziś sprawdzone produkty. Poczuj korzyść z glicyny. Obok pomarańczowy przycisk "sprawdź".
MyLabs – My Sweet Sleep

Jakie właściwości posiada glicyna?

1. Glicyna buduje kolagen – może więc wspierać zdrowie stawów, kości, poprawiać ich elastyczność. Pozytywnie wpływa również na zdrowie skóry.

2. Wspiera regenerację śluzówek i może poprawiać szczelność bariery jelitowej.

3. Działa uspokajająco i antylękowo. Glicyna może działać podobnie jak neuroprzekaźniki o działaniu hamującym na układ nerwowy.

4. Aminokwas ten wspiera zdrowie snu, poprawia głębokość snu, zmniejsza uczucie zmęczenia w ciągu dnia. Pozytywnie wpływa na długość razy REM.

5. Związek ten zmniejsza objawy schizofrenii. Może być też pomocna dla osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (w dawce minimum 5g).

6. Wspiera budowanie masy mięśniowej, może chronić przed sarkopenią. Glicyna wchodzi w skład kreatyny.

7. Wspiera usuwanie wolnych rodników – poprzez wpływ na produkcję glutationu.

8. Glicyna jest niezbędna do budowy hemu – może być pomocna u osób z anemią, czy u osób przewlekle zmęczonych.

9. Aminokwas ten wykazuje działanie antypadaczkowe.

10. L-glicyna poprawia wrażliwość insulinową. Może być pomocna dla osób z cukrzycą typu II. Pozytywnie wpływa też na redukcję wagi. Zwiększa poziom adiponektyny.

11. Poprawia cyrkulację krwi, pozytywnie wpływa na krążenie i zdrowie serca.

12. Glicyna poprawia przyswajanie wapnia.

13. Zmniejsza stan zapalny poprzez wpływ na cytokiny tj. TNF-alfa, czy IL6.

14. Chroni przed uszkodzeniem wątroby – głównie poprzez wpływ na II fazę detoksu oraz może chronić przed stłuszczeniem wątroby spowodowanym alkoholem.

15. Może być pomocna w leczeniu stanów zapalnych jelit. Suplementacja glicyną obniża poziom cytokin prozapalnych w jelitach. Co ciekawe – w jednym badaniu zmniejszała kolonizację patogennych bakterii z rodzaju Clostridium, czy Ruminococcaceae.

16. Może chronić przed rozwojem niektórych nowotworów.

Dawkowanie i bezpieczeństwo:

Glicyna jest bezpieczna nawet w dużych, dawkach rzędu kilkudziesięciu gramów, dawki terapeutyczne zaczynają się już jednak od 1-5g.

Literatura:

Justyna Posłuszna

1 komentarz do wpisu “Glicyna – działanie, właściwości i dawkowanie”

Dodaj komentarz