Hupercyna A – Skuteczne wsparcie mózgu

Hupercyna A jest związkiem z grupy alkaloidów i wielu ciekawych działaniach. Sama hupercyna znalazła swoje zastosowania już w czasach tradycyjnej medycyny chińskiej. Była i jest ona wykorzystywana na wielu płaszczyznach funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jej główne …

Hupercyna A jest związkiem z grupy alkaloidów i wielu ciekawych działaniach. Sama hupercyna znalazła swoje zastosowania już w czasach tradycyjnej medycyny chińskiej. Była i jest ona wykorzystywana na wielu płaszczyznach funkcjonowania organizmu ludzkiego. Jej główne działania koncentruje się na wspieraniu funkcji kognitywnych i jest zaliczana do tzw. substancji nootropowych.

Hupercyna – działanie i właściwości

Procesy neurodegeneracyjne

Huperzine A wyizolowana z rośliny Huperzia serrata jest związkiem chemicznym o silnym działaniu neuroprotekcyjnym wobec popularnych jednostek chorobowych, związanych oczywiście  z procesem neurodegeneracji. Hupercyna działa w tym przypadku jako odwracalny inhibitor acetylocholinoesterazy, czyli enzymu  charakteryzującego się wysoką aktywnością w chorobie Alzheimera. Poprawia zdolność uczenia się i koncentracji oraz chroni przed następującym z wiekiem procesem neurodegenracyjnym. Zapobiega także nadmiernemu odkładaniu się płytek beta-amyloidu.

Zdolność uczenia

Hupercyna podnosi poziom acetylocholiny, dlatego osoby zainteresowane tematem poprawy koncentracji, zdolności do lepszego przyswajania wiedzy, uczenia itp. mogą wyciągnąć do korzyści. Acetylocholina jako kluczowy neuroprzekaźnik odpowiada za poprawę pamięci krótko i długotrwałej. Dzięki efektywniejszemu przesyłaniu impulsów nerwowych poprawia się nie tylko zdolność uczenia, ale także kojarzenia faktów, dłuższego skupienia.

Hupercyna, a zdolności wysiłkowe

Acetycholina wykazuje także potencjał w przypadku aktywności fizycznej, zarówno tej siłowej jak i tej wytrzymałościowej. Podczas wysiłku fizycznego zużywamy duże pokładu acetylocholiny, co wymaga jej regularnego dostarczania wraz dietą. Niestety w przypadku wielu osób niezbilansowana dieta przyczynia się do osłabienia zdolności wysiłkowych poprzez ograniczenie dostępności tego neuroprzekaźnika. Dostarczenie odpowiedniej ilości hupercyny sprawia, że następuje regeneracja zapasów acetylocholiny, co pozwala na dłuższe jednostki treningowe i bardziej skuteczne.

Hupercyna stosowana przed treningiem, pobudza działanie receptorów nikotynowych, które z kolei odpowiadają między innymi za zwiększenie siły skurczu mięśnia. Dodatkowa regulacja poziomu acetylocholiny poprawi także zdolności koordynacji mięśniowo-nerwowej, co przyczyni się do lepszego „czucia wewnętrznego”, tzw. Propriocepcji.

W ramach ciekawostki warto dodać, że treningi krótkie, a do tego intensywne nie zużywają tak dużych ilości acetylocholiny, co pozwala takiej osobie przed dłuższy czas zachować odpowiednią koncentrację po jednostce treningowej. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo danej osoby w przypadku, gdy po skończonym treningu podejmuje ona dalsze działania wymagające intensywnej pracy układu nerwowego np. jazda samochodem, praca przy komputerze, w bazach danych itp.

Hupercyna – dawkowanie

Skuteczna dawka hupercyny oscyluje w widełkach 100-200mcg/dzień. Ze względu na jej zdolność do rozpuszczania w wodzie, posiadamy dosyć wysoką niezależność wobec posiłków w trakcie dnia. Wykazuje ona dodatkowe korzyści w połączeniu z innymi preparatami, wykazującymi podobne właściwości np. Alpha – GPC, CDP-cholina, NALT itp.

Podsumowanie

Hupercyna A to związek wykorzystywany tysiące lat temu i zyskujący coraz większą popularność. Wykazuje on szereg korzyści związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego, który w dzisiejszych czasach jest dosyć intensywnie stymulowany. Hupercyna wykazuje właściwości neuroprotekcyjne, zapobiega odkładaniu się płytek beta-amyloidu i stanowi częściowo czynnik profilaktyczny wobec poważnych schorzeń neurodegeneracyjnych. Sprawdzi się ona także w przypadku różnych form aktywności fizycznej, a co najważniejsze, jest ona środkiem bezpiecznym w stosowaniu.

Hupercyna A – film na YouTube

Źródła:

  1. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-huperzine-a-89464
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3781107/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4137276/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4863551/

Mateusz Jagielski

9 komentarzy do wpisu „Hupercyna A – Skuteczne wsparcie mózgu”

  1. Cały blog jest bardzo dobry. Znalazłam sporo ciekawych informacji niedostępnych gdzie indziej. Do tego podane są źródła naukowe

    Odpowiedz
    • Dzień dobry! Wiele produktów w PL zostało wycofanych ze względu na zawartość tego składnika. Obecnie GIS nie wydał żadnej Uchwały dotyczącej Hupercyny i braku rekomendacji stosowania tego składnika do produkcji suplementów diety. Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  2. Ciekawi mnie czy efekty widać dopiero po jakimś czasie stosowania i lepiej brać ją długoterminowo czy daje raczej doraźne efekty i może ale nei musi być stosowana dłużej?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry, już w krótkim terminie po spożyciu można odczuć pierwsze efekty, jednak całe spektrum działania zauważalne jest w okresie stosowania ok. 2-3 tyg.
      Pozdrawiam.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz