Inozytol – witamina, której potrzebujesz!

Co to jest inozytol? Inozytol określany jest mianem witaminy B8. Wykazuje on szereg pozytywnych działań na organizm ludzki. Mimo że czasem jest określany jako witamina, odpowiada on za bardzo wiele prozdrowotnych efektów, w tym przynosi …

Co to jest inozytol?

Inozytol określany jest mianem witaminy B8. Wykazuje on szereg pozytywnych działań na organizm ludzki. Mimo że czasem jest określany jako witamina, odpowiada on za bardzo wiele prozdrowotnych efektów, w tym przynosi wiele korzyści wśród kobiet z problemami hormonalnymi.

Inozytol to substancja podobna strukturą do witamin rozpuszczalnych w wodzie, czyli głównie witamin grupy B. Co ciekawe inozytol jest związkiem pseudo witaminowym, co  powoduje, że nie powinien być on klasyfikowany jako witamina. Inozytol znajduje zarówno w produktach odzwierzęcych oraz roślinnych.

Zobacz także: Inozytol – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne.

Inozytol korzystnie wpływa na psychikę.

Poważnym problemem dzisiejszych czasów są coraz częściej diagnozowane zaburzenia psychofizyczne. Otaczający stres, natłok obowiązków i niewłaściwe nawyki żywieniowe sprawiają, że ryzyko rozwoju depresji wzrasta kilkukrotnie.

Inozytol może stanowić rozwiązanie tych problemów, ponieważ działanie inozytolu polega na równoważeniu stężenia neurotransmiterów, odgrywających istotną rolę w regulacji układu nerwowego. Neurotransmitery, na jakie wpływa inozytol to dopamina i serotonia, czyli główne substancje, które odgrywają rolę w regulacji samopoczucia.

Badania pokazują, że osoby z niskim stężeniem inozytolu częściej cierpią na zaburzenia psychiczne. Tutaj należy wymienić depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia kompulsywne.

Inne badania na grupach pilotażowych potwierdzają korzystny wpływ inozytolu na redukcję objawów ze strony zaburzeń lękowych. Osoby suplementujące inozytol przez okres przynajmniej 1 miesiąca doświadczały mniejszej częstotliwości ataków paniki i ich nasilenia.

Nie mniej jednak istnieje potrzeba przeprowadzenia większej ilości badań nad inozytolem w kontekście potencjalnego leczenia zaburzeń lękowych i innych psychofizycznych.

Inozytol jako wsparcie dla kobiet z PCOS.

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników to popularna przypadłość hormonalna wśród kobiet, charakteryzująca się nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, brakiem miesiączkowania lub niepłodnością. Dysbalans hormonalny towarzyszący kobietom z PCOS silnie wpływa na ich nastrój i samopoczucie.

Inozytol, okazuje się, że może mieć wysoki potencjał w redukowanie nieprzyjemnych objawów PCOS oraz stabilizować poziom hormonów odpowiedzialnych za regulację cyklu miesiączkowego.

Hormon, który powoduje szereg problemów w cyklu miesiączkowym to progesteron. Jego spadek, wywołany zaburzeniami metabolicznymi, stanem zapalnym i nadmiarem poziomu kortyzolu i insuliny, może powodować tzw. cykle bezowulacyjne. Inozytol wykazuje pozytywne działanie regulujące wobec etapu owulacji w cyklu miesiączkowym, redukując większość objawów związanych z PCOS.

Największe efekty proowulacyjne przynosi połączenie inozytolu wraz z kwasem foliowym.

Warto zaznaczyć, że brak możlowy brak owulacji to nie jedyny problem metaboliczny występujący u kobiet z PCOS. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z panelem lipidowym i z ciśnieniem tętniczym. Na szczęście inozytol wykazuje prozdrowotne działanie także w tych kierunkach. Inozytol wpływa zatem na regulację ciśnienia tętniczego oraz na obniżenie poziomu trójglicerydów. Ponadto może on poprawić insulinowrażliwość. Prozdrowotne działanie inozytolu obserwuje się także w przypadkach niedoczynności tarczycy. Jego stosowania poprawia stężenie hormonów tarczycy.

Inozytol, a zespół metaboliczny.

Zespół metaboliczny to grupa problemów metabolicznych, która znacząco zwiększa ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych na czele z cukrzycą typu II oraz miażdżycą.

Problemy, jakie towarzyszą zespołowi metabolicznemu to:

  • Nadwaga/otyłość;
  • Wysoki poziom trójglicerydów;
  • Wysokie ciśnienie tętnicze;
  • Hiperglikemia;
  • Niski poziom cholesterolu HDL.

Badania wskazują na potencjalny zdrowotny wpływ inozytolu. Kobiety stosujące inozytol przez okres przynajmniej roku, zaobserwowały (a właściwie badacze) znaczne zmniejszenie poziomu trójglicerydów, poziomu cukru we krwi, regulację parametrów lipidogramu oraz ciśnienia tętniczego.

Wpływ inozytolu na ciążę.

Badania te należy traktować bardziej jako ciekawostkę, ponieważ jest ich garstka i nie stanowią podstawy terapeutycznej. Przypuszcza się, że inozytol może mieć wpływ na poprawę wrażliwości insulinowej u kobiet w ciąży, co wpływa na redukcję ryzyka cukrzycy ciążowej, czyli stanu, w którym dochodzi do zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi przyszłej matki.

Największe korzyści może przynosić połączenie inozytolu i kwasu foliowego, jednakże potrzebne są dalsze badania w tej materii.

* W przypadku występowania różnych jednostek chorobowych, ciąży czy osobom nadwrażliwym – stosowanie inozytolu należy poprzedzić konsultacją z lekarzem specjalistą.

Dawkowanie inozytolu i skutki uboczne.

Na ten moment nie dysponujemy oficjalnymi rekomendacjami odnośnie suplementacji inozytolem, natomiast rekomendowane, działające dawki tego suplementu oscylują w granicach 500mg-2000mg/ dzień.

Ewentualne skutki uboczne, które mogą wynikać z przedawkowania inozytolu to:

  • Nudności;
  • Zawroty głowy;
  • Biegunka;
  • Zmęczenie;
  • Bóle głowy.

Podsumowanie.

Inozytol jest substancją o strukturze zbliżonej do witamin, jednakże nie powinien zaliczać się do tej grupy. Wykazuje on szereg korzyści zdrowotnych wśród popularnych jednostek chorobowych. Inozytol jest środkiem wykazującym dobre wyniki wśród kobiet z PCOS. Jest uznawany za substancję bezpieczną i wykazuje szereg innych potencjalnych zastosowań, na których badania trzeba będzie jeszcze poczekać. Rekomendowana dawka dzienna inozytolu to 500-2000mg.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2478565/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/623854/
  3. https://medlineplus.gov/polycysticovarysyndrome.html
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10219066/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25259724/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22192068/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20811656/
  8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21845803/

Mateusz Jagielski

Dodaj komentarz