Kolagen to wszechobecne białko w Twoim organizmie. Jest on głównym składnikiem tkanek łącznych, które tworzą ścięgna, więzadła, skórę i mięśnie.
Kolagen pełni wiele ważnych funkcji, a jego suplementacja może przynieść wiele korzyści, o czym przekonasz się czytając ten artykuł.
POZNAJ 6 POPARTYCH BADANIAMI WŁAŚCIWOŚCI KOLAGENU
Pierwszy krok do zdrowej cery
Im więcej kolagenu jest w Twojej skórze, tym jest ona bardziej nawilżona i elastyczna, a im mniej kolagenu, tym analogicznie większa skłonność do starzenia się skóry (zmarszczek) i suchości.
Kolagen może stymulować wzrost włosów i paznokci. Ponadto wiele kobiet przypisuje mu nawet właściwości łagodzące trądzik. (źródło 1)
Badania:
Grupa kobiet stosowała suplement zawierający 2,5–5 gramów kolagenu przez 8 tygodni. Dzięki suplementacji doświadczyły mniejszej suchości skóry i znacznego wzrostu elastyczności skóry w porównaniu do kobiet, które nie przyjmowały takiego suplementu (źródło 2).
W kolejnym badaniu potwierdzono właściwości kolagenu wspierające wygładzenie zmarszczek, nawilżenie skóry oraz jej elastyczność! (źródło 3).
Przyjmowanie kolagenu może wpływać produkcję innych białek, które pomagają w zachowaniu zdrowej skóry, w tym elastyny i fibryliny (źródło 4).
Kolagen na stawy
Kolagen pomaga zachować zwartą strukturę chrząstki – chroniąc stawy.
Wraz z upływem lat zmniejsza się ilość kolagenu w organizmie, co może powodować choroby zwyrodnieniowe stawów. Suplementacja kolagenu może pomóc złagodzić objawy tej choroby i ogólnie zmniejszyć bolesność stawów. (źródło 5 )
Badanie:
Grupa ponad 70 sportowców, spożywała 10 gramów kolagenu dziennie przez 24 tygodnie. Doświadczyli znacznego zmniejszenia bólu stawów w porównaniu z grupą, która go nie przyjmowała (źródło 6).
(źródło 7).
Kości w znacznej części składają się właśnie z kolagenu. Co się stanie gdy z wiekiem nie będziemy dbać o jego poziom?
Zacznijmy od mocnego przykładu:
Niska gęstość kości = większe ryzyko złamań = Osteoporoza
Badanie:
Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów z kolagenem może mieć pozytywne skutki w organizmie, które pomagają hamować rozpad kości prowadzący do osteoporozy (źródło 8), (źródło 9).
W kolejnym badaniu kobiety przyjmowały suplement wapnia w połączeniu z 5 gramami kolagenu oraz suplement samego codziennie przez 12 miesięcy. Pod koniec badania kobiety przyjmujące suplement wapnia i kolagenu miały znacznie niższy poziom białek we krwi, które sprzyjają rozpadowi kości, niż kobiety przyjmujące tylko wapń (źródło 10).
Inne badanie wykazało podobne wyniki u 66 kobiet, które przyjmowały 5 gramów kolagenu dziennie przez 12 miesięcy.
Kobiety, które przyjmowały kolagen, wykazały wzrost gęstości mineralnej kości (BMD) nawet o 7% w porównaniu z kobietami, które nie suplementowały kolagenu (źródło 11).
Najpierw masa.. mięśniowa!
Po kolagen najczęściej sięgają kobiety. Również mężczyźni powinni się nim zainteresować! Białko to może okazać się bardzo pomocne przy budowaniu masy mięśniowej.
Nawet do 10% tkanki mięśniowej składa się z kolagenu. Aby Twoje mięśnie były silne i funkcjonowały prawidłowo niezbędny jest kolagen. (źródło 12)
Badanie, gdzie 27 mężczyzn przyjmowało 15 gramów kolagenu, uczestnicząc w programie ćwiczeń codziennie przez 12 tygodni dało optymistyczne rezultaty. Mężczyźni, którzy ćwiczyli, ale nie przyjmowali kolagenu, uzyskali znacznie większą masę mięśniową i siłę (źródło 13).
Kolagen wspiera układ krwionośny
Tętnice/ naczynia krwionośne bez wystarczającej ilości kolagenu są słabe i kruche. Co za tym idzie osłabiony układ krążenia może prowadzić do miażdżycy. Ta z kolei, do zawału serca lub udaru. Naukowcy wysunęli więc teorię, że suplementowanie kolagenu może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Badania: (źródło14) (źródło 15)
W badaniu 31 zdrowych dorosłych przyjmowało 16 gramów kolagenu dziennie przez 6 miesięcy. Pod koniec doświadczyli znacznego zmniejszenia miar sztywności tętnic w porównaniu z okresem przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu (źródło 16).
Zdrowie jelit.
Choć nie ma dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia, niektórzy lekarze zalecają suplementowanie kolagenu w leczeniu przepuszczalności jelit lub zespołu nieszczelnego jelita .
Zdrowie mózgu.
Niektóre osoby suplementujące kolagen twierdzą, że poprawiają nastrój i zmniejszają objawy lęku.
Źródła pokarmowe kolagenu
Istnieją naturalne sposoby uzupełnienia diety w kolagen. Niestety może być to problematyczne. Pokarmy bogate w te białko rzadko występują w codziennej diecie:
- skórka kurczaka
- skóra wieprzowa
- bulion kostny czy golonka
(źródło 17, źródło 18, źródło 19) (źródło 20).
Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy spożywanie pokarmów bogatych w kolagen pomaga zwiększyć ilość kolagenu w organizmie w takim samym stopniu jak jego suplementacja.
UWAGA! Niektóre suplementy z kolagenem są wytwarzane z ryb, skorupiaków i jaj. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli jesteś uczulony na którekolwiek z nich.
Skutki uboczne kolagenu
Suplementacja kolagenu może powodować:
- nieprzyjemny smak w ustach
- zgagę
- uczucie pełności