Witaminy z grupy B – źródła, właściwości i suplementacja.

Witaminy z grupy B to grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie, które wywierają ogromny wpływ na organizm człowieka. Jednym z głównych beneficjentów suplementacji i spożycia witamin z grupy B jest układ nerwowy. Niestety natłok bodźców środowiskowych, …

Witaminy z grupy B to grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie, które wywierają ogromny wpływ na organizm człowieka. Jednym z głównych beneficjentów suplementacji i spożycia witamin z grupy B jest układ nerwowy.

Niestety natłok bodźców środowiskowych, sprawia, że cierpi na tym system neuroprzekaźników oraz homeostaza centralnego układu nerwowego. Negatywnie odbija się to na codziennym funkcjonowaniu, powodując, chociażby problemy z przewlekłym zmęczeniem i zaburzeniami hormonalnymi. Jest jednak rozwiązanie na te bolączki.

Witaminy z grupy B – jakie występują?

W skład witamin z grupy B wchodzi 8 związków o działaniu biologicznym. Wśród nich wyróżnia się witaminy:

  • B1 – tiaminę,
  • B2 – ryboflawinę,
  • B3 – niacynę,
  • B5 – kwas pantotenowy,
  • B6 – pirydoksynę,
  • B7 – biotynę,
  • B9 – kwas foliowy/foliany,
  • B12 – kobalaminę.

Witaminy te występują w formie naturalnej oraz w postaci multipreparatu suplementacyjnego, zawierającego pełne spektrum witamin z grupy B. Istnym rarytasem na rynku są witaminy z w formie metylowanej, czyli posiadające połączenie z resztą -CH3, która powoduje, że te witaminy są aktywne biologicznie i wykazują wyższy stopień przyswajalności.

Butelka suplementu Supplife - B complex, z 10% kodem rabatowym BLOG10 - zamów już dziś na drnatural.pl i poczuj korzyści b complexu. Przycisk pomarańczowy z napisem "sprawdź" i ikona klikania myszką
Supplife – B complex

Witaminy z grupy B – źródła w żywności.

Witaminy z grupy B występują w bardzo bogatej grupie żywności naturalnej. Gwarancją ich właściwej realizacji na co dzień jest prowadzenie zbilansowanej diety względem swojego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Jeśli ten czynnik nie zostanie zadbany, istnieje ryzyko niedoborów niektórych witamin, co może odbić się na zdrowiu człowieka w postaci różnorakich objawów, o których wspomnimy zaraz.

Wśród grupy żywności bogatej w witaminy z grupy B znajdują się:

  • Produkty pełnoziarniste,
  • Nasiona roślin strączkowych,
  • Mięso,
  • Orzechy,
  • Nasiona roślin/pestki,
  • Warzywa i Owoce,
  • Ryby,
  • Nabiał i jego przetwory.

Jak widać, grupa produktów bogatych w różne witaminy z grupy B jest bardzo pokaźna. Wystarczy spożywać różnorodne produkty spożywcze i prowadzić zbilansowany styl życia. Nie jest to jednak możliwe do zrealizowania w niektórych przypadkach. Szczególnie dotyczy to osób żyjących w ciągłym pośpiechu.

Witaminy z grupy B – objawy niedoborów.

Poznajmy więc podstawowe skutki niedoborów witamin z grupy B. Wśród nich wymienia się:

  • Liczne zaburzenie w pracy układu nerwowego,
  • Problemy z przewlekłym zmęczeniem,
  • Brak zdolności do koncentracji,
  • Problemy z układem hormonalnym,
  • Zaburzenia funkcjonowania tkanki skórnej,
  • Pogorszona kondycja włosów, skóry i paznokci,
  • Osłabione możliwości wysiłkowe,
  • Brak apetytu i inne.

Większość z wymienionych wyżej skutków ubocznych dotyczy głównie pracy układu nerwowego. To właśnie on najbardziej ucierpi w przypadku niedoborów witamin z grupy B. Jednym z rozwiązań w tym przypadku jest oczywiście zbilansowanie swojej diety w wysoko odżywcze produkty, które zawierają wiele witamin z grupy B. Jeśli jednak chcemy sprawnie i szybko wyjść z zaburzeń pracy układu nerwowego, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w suplement z aktywnymi biologicznie witaminami z grupy , tzw. B-kompleksy.

Sprawdź: Dlaczego warto suplementować witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B – jak wpływają na organizm?

Jednym z głównych efektów działania witamin z grupy B, czy to w formie żywności lub suplementacji, jest redukcja niedoborów żywieniowych przyczyniających się do wyżej wymienionych objawów. Warto jednak poznać główne zalety, do jakich przyczynia się suplementacja witamin z grupy B. Oto one:

1. Wsparcie działania układu nerwowego

Dzięki suplementacji B-kompleksem  po krótkim czasie zauważy się benefity w postaci lepszego skupienia i poprawy innych funkcji kognitywnych. Nastąpi również poprawa humoru, która jest zauważalna już po zastosowaniu pojedynczej dawki metylowanych witamin z grupy B. Efekt ten zawdzięcza się roli witamin z grupy, jaką jest udział w procesie wytwarzania energii w postaci ATP przez mitochondria oraz syntezie neuroprzekaźników, do czego potrzebne są substraty w postaci witamin z grupy B. Witaminy z grupy B są kofaktorami wielu reakcji enzymatycznych prowadzących do powstawania adenozynotrójfosforanu (ATP).

2. Redukcja zmęczenia

Mowa w tym przypadku głównie o zmęczeniu wynikającym z nadmiaru stężenia kortyzolu. Hormon ten w ponad normalnych wartościach wpływa na wypłukiwanie witamin z grupy B z organizmu, co sprzyja przewlekłemu zmęczeniu  i braku motywacji. Gwałtowane uzupełnienie witamin z grupy B w postaci suplementu szybko redukuje zmęczenie i odnawia niezbędne zapasy tych składników odżywczych.

3. Wsparcie procesu tworzenia krwi

Ponadto witaminy te wpływają na proces  inicjacji tworzenia krwi, co będzie sprzyjało poprawie samopoczucia wśród osób z niektórymi rodzajami anemii, np. makro lub mikrocytarnej. Proces tworzenia się krwi wymaga dostarczenia witamin, takich jak B6, kwasu foliowego/folianów i witaminy B12.

4. Regulacja pracy układu hormonalnego

Niektóre witaminy, np. witamina B6 wpływają na proces syntezy neuroprzekaźników, które biorą udział w regulacji hormonalnej poprzez wpływ na właściwe stężenie kortyzolu. W momencie, gdy ten hormon jest pod kontrolą, reszta hormonów, na czele z progesteronem, ulegają regulacji. Wpływa to na lepsze samopoczucie i długoterminowe zdrowie.

5. Wpływ na profilaktykę zdrowotną

Wiele z witamin z grupy B bierze udział w regulacji homeostazy organizmu. Odpowiadają one za działanie enzymów, które obniżają nadmierny poziom cholesterolu całkowitego i regulację jego frakcji jak HDL i LDL. Ponadto witaminy z grupy B obniżają nadmierne stężenie homocysteiny, będącej markerem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Regulują także ciśnienie tętnicze krwi.

Wiele z tych korzyści zdrowotnych można uzyskać, dzięki regularnej suplementacji witaminami z grupy B. Warto więc zainteresować się tym, co ma do zaoferowania rynek suplementów diety. Trzeba jednak zwrócić uwagę na preparaty o dobrej jakości.

Witaminy z grupy B – jaki suplement wybrać dla siebie?

Wybór odpowiedniego suplementu z witaminami z grupy B stanowi wyzwanie dla osób początkujących. Wśród oferty rynkowej wiele preparatów posiada małą zawartość tych witamin lub mało przyswajalną ich formę, co wymusza długotrwałą suplementację, bez tak zauważalnych korzyści zdrowotnych.

Wśród tego miksu suplementów warto skoncentrować swoją uwagę na preparatach metylowanych, co zawsze jest cechą, którą dobre firmy produkujące witaminy z grupy B się szczycą.

Warto zainteresować się witaminami z grupy B od: Jarrow Formulas, Doctor’s BEST, Apollo’s Hegemony, czy Aliness.

Witaminy z grupy B – kiedy warto je suplementować i czy są bezpieczne?

Suplementacja witamin z grupy B w formie metylowanej może być stosowana doraźne i przez dłuższy okres, wynoszący około 2 miesięcy. Następnie warto przeprowadzić przerwę w suplementacji wynoszącą tyle samo czasu.

Warto sięgnąć po witaminy z grupy B jak tylko odczuwamy pierwsze objawy przewlekłego zmęczenia i problemy z koncentracją. Można także zweryfikować swój aktualny styl życia, co może mieć nieobojętny wpływ na stężenie witamin w naszym organizmie. Przed stosowaniem B – kompleksu można skonsultować swój wybór z dietetykiem klinicznym, specjalistą ds. suplementacji, lekarzem, lub trenerem personalnym.

Witaminy z grupy B są bezpieczne w stosowaniu. Ich nadmiar jest wydalany wraz z moczem, który może przybrać intensywne żółte zabarwienie oraz charakterystyczny zapach. Świadczy to o sprawnym wydalaniu nadmiaru dziennej ilości witamin z grupy B. W przypadku bardzo długiego stosowania witamin z grupy B można jedna zaobserwować pewne objawy hiperwitaminozy, które objawiają się biegunką, nudnościami, czasem także wymiotami. Mogą też spowodować krótkie bóle głowy, jednakże większość tych objawów jest bardzo rzadko widywana. Aby ich uniknąć, warto sugerować się rekomendowaną porcją spożycia suplementu, określoną przez producenta.

Witaminy z grupy B – podsumowanie.

Witaminy z grupy B wywołują wiele korzyści dla organizmu. Warto więc zadbać o swój styl życia i sposób żywienia, aby mieć pewność, że dzienne wymagania spożycia tych witamin są realizowane. Jeśli tak nie jest, należy rozważyć modyfikację swojej diety. Można także sięgnąć po wygodne rozwiązanie, jakim jest multipreparat witamin z grupy B, czyli B – kompleks.

B-kompleks to preparat bezpieczny w użyciu i przynosi wiele korzyści ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowej pracy układu nerwowego, który najbardziej cierpi w trakcie niedoborów witamin z grupy B. Preparatami wartymi uwagi są te, które zawierają witaminy w formie metylowanej.

Zobacz także:

Witamina B12 – najlepsze formy, właściwości, niedobory.

10 najważniejszych witamin w ludzkim ciele. Funkcje.

Mateusz Jagielski

1 komentarz do wpisu “Witaminy z grupy B – źródła, właściwości i suplementacja.”

Dodaj komentarz