Wpływ snu na zdrowie – dlaczego sen jest taki ważny?

Optymalna dieta, aktywność fizyczna, świadoma suplementacja – w pogoni za dobrym samopoczuciem, pełnym zdrowiem oraz optymalną formą fizyczną zapominamy jednak o śnie i o tym, jak ważnym elementem jest on dla prawidłowej regeneracji, regulacji pracy …

Optymalna dieta, aktywność fizyczna, świadoma suplementacja – w pogoni za dobrym samopoczuciem, pełnym zdrowiem oraz optymalną formą fizyczną zapominamy jednak o śnie i o tym, jak ważnym elementem jest on dla prawidłowej regeneracji, regulacji pracy hormonów czy nawet procesu odchudzania! Z tego artykułu dowiesz się na co wpływa sen, a właściwie jego odpowiednia ilość.

Wpływ snu na tkankę tłuszczową

W kilku przeprowadzonych badaniach wykazano, iż sen ma związek z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Im mniej snu tym wyższy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Co więcej – podczas redukcji masy ciała (odchudzanie poprzez ograniczenie podaży kalorycznej) niewystarczająca ilość snu może negatywnie wpłynąć ten proces i spowodować zwiększone odczuwanie głodu!

Człowiek wyspany = pełen energii

Optymalna ilość snu pozwala na pełną regenerację układu nerwowego oraz na prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników. Niewystarczająca ilość przespanych godzin może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze i na ogólne samopoczucie.

Sen, a wrażliwość na insulinę

Co za dużo to niezdrowo… w tym przypadku to w 100% prawda. Zbyt mała ilość snu również nie jest korzystna dla optymalnej wrażliwości organizmu na insulinę.

W badaniach ankietowych wykazano, iż zarówno zbyt długi, jak i zbyt krótki sen negatywnie wpływa na wrażliwość insulinową, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości oraz negatywnie wpływa na ciśnienie krwi. Osoby śpiące 7-8 godzin dziennie należą do grupy najmniejszego ryzyka, co sugeruje, iż taka ilość snu jest optymalna.

Mało snu to o 10-30% mniej testosteronu!

Zarówno cała doba bez snu, jak i ograniczenie go w perspektywie całego tygodnia negatywnie wpływaja na poziom androgenów w organizmie. W badaniach wykazano, iż spadek poziomu testosteronu u mężczyzn w związku w ograniczeniem snu wynosi od 10 do nawet 30% !

Jednym z naturalnych ziół poprawiających sen i wspierających testosteron jest ashwagandha!

Śpij i rośnij!

Największy wyrzut hormonu wzrostu następuje tuż po zaśnięciu, stanowiąc blisko 50% uwalnianej ilości tego hormonu w ciągu doby. To tłumaczy też dlaczego sen „regeneruje” organizm po ciężkim wysiłku fizycznym lub intelektualnym.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1592892

Czy kortyzol ma coś wspólnego ze snem?

Kortyzol to hormon bezpośrednio skorelowany z rytmem dobowym – jest bardzo ważny i potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wysoki czy niski kortyzol, który jest prawidłowy? Odpowiedź brzmi – oba!

Rano poziom tego hormonu powinien być wysoki pośrednicząc w procesie przebudzania, natomiast wieczorem jego stężenie powinno być znacznie niższe w porównaniu ze stężeniem porannym.

Zmniejszona ilość snu lub reorganizacja rytmu dobowego powoduje rozregulowanie wytwarzania kortyzolu w ciągu dobry – zmniejsza jego ilość rano i zwiększa wieczorem. Nieprawidłowe poziomy tego hormonu w danych porach dnia mogą mieć negatywne skutki w samopoczuciu i funkcjonowaniu organizmu.

Właściwości regulujące gospodarkę kortyzolową posiadają adaptogeny!

Opakowanie suplementów diety Ashwagandha marki Supplife. Obok napis -10% z kodem "blog10", Zamów już dziś sprawdzone produkty. Poczuj korzyść z adaptogenów. Obok pomarańczowy przycisk "sprawdź".
Supplife – Ashwagandha

Podsumowanie

Sen to integralna część dobry. Jego optymalna ilość pozwala zadbać o dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów w organizmie. Po za ilością snu oczywiście liczy się jego jakość, więc pamiętajmy, aby spać regularnie, w ciemnym miejscu, z dala od hałasu i wszystkich pozostałych czynników negatywnie wpływających na jakość snu!

Dodaj komentarz