Gotu kola – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Gotu kola łac. Centella asiatica L. (wąkrota azjatycka) – roślina od tysięcy lat ceniona w indyjskiej medycynie naturalnej tzw. “Ajurwedzie”. Nasi przodkowie stosowali ją w celu polepszenia zdolności umysłowych (pamięci i koncentracji) oraz stosowali ją …

Gotu kola łac. Centella asiatica L. (wąkrota azjatycka) – roślina od tysięcy lat ceniona w indyjskiej medycynie naturalnej tzw. “Ajurwedzie”. Nasi przodkowie stosowali ją w celu polepszenia zdolności umysłowych (pamięci i koncentracji) oraz stosowali ją jako panaceum w walce z niepokojem. Uważali nawet, że posiada ona wspaniałe właściwości odmładzające.

Gotu Kola – działanie

Mniejszy stres

Gotu Kola to przede wszystkim roślina adaptogenna, czyli należąca do grupy ziół o właściwościach zmniejszających stres, w tym także poziom hormonu stresu. Oczywiście jest to wspólna cecha adaptogenów, o których pisaliśmy TUTAJ, jednak Gotu Kola, tak jak pozostałe zioła, ma swoje specyficzne właściwości. Roślina ta znacznie zwiększa zdolności pamięciowe, a także polepsza koncentrację uwagi, dlatego też wąkrota azjatycka uważna jest za naturalny środek nootropowy.

Naturalny środek na depresję

Ponadto dzięki zmniejszaniu uczucia niepokoju Gotu Kola pomaga radzić sobie ze stanami obniżonego nastroju.

Wsparcie układu nerwowego

Związki zawarte w tej roślinie wspierają układ nerwowy i mogą hamować neurodegenerację.

Wsparcie skóry

Oprócz wspomnianych działań gotu kola może łagodzić objawy skórne w takich przypadkach jak bielactwo, łuszczyca, egzema itp. Roślina ta wspiera procesy naprawcze uszkodzonych tkanek.

Naczynia krwionośne

Co ciekawe, roślina ta wykazuje działanie ochronne także na naczynia krwionośne. Związki zawarte w tej roślinie zmniejszają przepuszczalność naczyń. Dlatego suplementacja tą rośliną wskazana jest przy walce z nadciśnieniem i przy wszelkich niewydolnościach związanych z układu naczyniowo-sercowego (także hemoroidach !).

Dzięki antyagregacji (zapobiega “zlepianiu się”) płytek krwi, może przyczynić się do zmniejszenia możliwości wystąpienia zastoju żylnego (zakrzepicy).

Układ pokarmowy

W tradycyjnej medycynie azjatyckiej podawano ją przy różnych przypadłościach ze strony układu pokarmowego takich jak biegunka, bóle brzucha czy niestrawność. Gotu Koli przypisuje się działanie łagodzące i przeciwbólowe.

Wąkrotka przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka, co udowodnili naukowcy z The University of Hong Kong.1

Cellulit

Interesującym działaniem, zwłaszcza dla Pań, może okazać się… działanie wspomagające w walce z rozstępami i cellulitem (!).

Kolagen

Na tym nie koniec dobroczynnych wpływów wąkrotki na urodę – aktywuje ona także włókna kolagenowe, dzięki czemu wpływa na hamowanie procesów starzenia się skóry!

Opakowanie suplementu diety Gotu Kola 400mg marki Aliness. Obok napis -10% z kodem "blog10", Zamów już dziś sprawdzone produkty. Poczuj korzyść z Gotu Koli. Obok pomarańczowy przycisk "sprawdź".
Aliness – Gotu Kola

Optymalne dawkowanie gotu koli

Opisane działanie zawdzięczane jest odpowiedniej suplementacji, czyli zastosowaniu odpowiedniej ilości i jakości ekstraktów z gotu koli.

Zalecamy suplementację standaryzowanymi ekstraktami z ziela gotu koli, gdyż taki ekstrakt daje gwarancję działania i obecności substancji aktywnych. Zwykle w pojedynczej porcji znajduje się od 200 mg do nawet 600 mg dobrej jakości ekstraktu. Natomiast w wybranych źródłach opisujących stosowanie sproszkowanej formy zaleca się stosowanie około 4 g sproszkowanej gotu koli.

Tabletki oraz forma sproszkowanego ziela to dwie najpopularniejsze formy spożycia gotu koli, jednak nie jedyne, gdyż gotu kolę można stosować również zewnętrznie (do przemywania lub okładów), aby wspomóc gojenie się ran i przyspieszyć „wsiąkanie się” krwiaków.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Gotu Kola jest stosunkowo bezpieczną rośliną, a efekty uboczne występują bardzo rzadko. Jednak każdy produkt i substancja występujący w naturze może inaczej oddziaływać na każdego. Dlatego warto zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi.

Gotu kola – skutki uboczne:

– wzmożona senność

– nudności,

– bóle lub zawroty głowy,

– a także podrażnienia skóry przy zastosowaniu bezpośrednio na skórę.

Co WAŻNE – nie zaleca się stosowania tej rośliny przez kobiety starające się o dziecko. Nie zaleca się także suplementacji tą rośliną podczas karmienia piersią oraz u dzieci. Sytuacja ta wynika z małej ilosci danych na temat bezpieczeństwa w tych szczególnych przypadkach.

*nie zaleca się także ich łączenia z lekami nasennymi i przeciwdepresyjnymi.


Cheng CL1, Guo JS, Luk J, Koo MW. The healing effects of Centella extract and asiaticoside on acetic acid induced gastric ulcers in rats, „Life Sciences” 2004

12 komentarzy do wpisu „Gotu kola – działanie, dawkowanie, skutki uboczne”

  1. Suplementy diety stanowią dla nas skoncentrowane źródło składników odżywczych. Warto je stosować w celu uzupełniania składników mineralnych czy witamin, których niedobór jest wynikiem zbyt ubogiej w te składniki diety.

    Odpowiedz
  2. Dzień dobry, ponad tydzień temu zaczęłam brać gotu kolę, kupiłam taką w najniższej dawce 450 mg w kapsułce, brałam 1x dziennie. Miewam problemy z koncentracją, pamięcią, czasem sypiam za mało i mam dość stresujący okres w życiu, pomyślałam, że taki suplement jakoś mi polepszy samopoczucie. Mam 59 lat, jestem kobietą. Po 3-4 dniach na serio przeraziłam się, bo nagle (dosłownie, z dnia na dzień) moje problemy z pamięcią stały się olbrzymie, chodzi o tzw. pamięć krótkotrwałą, np. idę do kuchni w jakimś celu, wchodzę do niej i nie wiem, po co tam szłam. Nigdy wcześniej takich problemów nie miałam. Nic innego w moim życiu się nagle nie zmieniło poza zażywaniem gotu koli. Od wczoraj odstawiłam ją, teraz jest wieczór następnego dnia i wydaje mi się, że pamięć się polepszyła, choć jeszcze nie jest tak, jak półtora tygodnia temu. Czy to możliwe, że takie problemy spowodowała tak niska dawka gotu koli? Czy są znane podobne przypadki tak dziwnych skutków ubocznych, zupełnie odwrotnych do tego, jakie dany preparat ma powodować? Czy może tak być, że tylko na początku mój organizm tak zareagował, a po dłuższym stosowaniu zaadaptowałby się i gotu kola stałaby się pozytywnie skuteczna? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry, w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów prosimy o zaprzestanie suplementacji danym produktem i kontakt z lekarzem lub specjalistą, znającym Pani ogólny stan zdrowia. Lekarz/specjalista powinien zadecydować o tym czy warto wznowić suplementację.
      Pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz
    • Możliwe że brakuje witamin b (tylko kapsułki) i organizm reagując na daną substancje wzmaga zapotrzebowanie na inne których brak w organizmie wywołując „improwizacje” (tj jak murarzowi na budowie zabraknie zaprawy i robi na wodę z piachem) dużo rzeczy jest od siebie zależnych. Trzeba obserwować analizować i działać. Najlepiej Świeże warzywa(patrz kraj pochodzenia z hiszp Włoch nie bd świeże) sport (postawienie organizmu w stan pobudzonej aktywności i gotowości) oraz medytacja. Wiem że łatwo się mówi (mi się nie udało tego dokonać w dostatecznym stanie min choroba SM silna depresja i zabieranie z roku na rok w zauważalnym stanie ale próbuje) życzę wszystkim bardzo dużo zdrowia i stabilności psychicznej. Jak ktoś ma problemy z tym ostatnim polecam wyszukać słowa MANTRA (efekty ok 5 tyg)

      Odpowiedz
  3. Witam. Jestem zachwycona efektem po zastosowaniu Gotu Koli. Czy możliwym jest przedawkowanie tego suplementu ? Mozna go stosować bez przerwy w sposób ciągły ? Załączam pozdrowienia

    Odpowiedz
    • Dzień Dobry,
      Bardzo cieszymy się z uzyskanych przez Panią efektów oraz zadowolenia. Gotu Kola co do zasady należy do bezpiecznych surowców zielarskich, jednak tak jak w każdym innym przypadku możliwe jest spożywanie zbyt dużej ilości (która może powodować negatywne działanie). Zachęcamy do stosowania zgodnie z sposobem użycia rekomendowanym przez producenta suplementu. Gotu Kolę można stosować zarówno okresowo jak i w stałej suplementacji o ile jest to wskazane w danym przypadku. Nie ma konkretnych przeciwskazań do ciągłej suplementacji.
      Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

      Odpowiedz
  4. Witam
    W skutkach ubocznych wymieniono „wzmożoną senność” – wniosek z tego, że dobrze byłoby brać ten suplement przed snem. Z kolei na innej stronie napisano, że pobudza, czyli lepiej wziąć rano po przebudzeniu. No, to jak w końcu?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry,
      Tak jak w każdym innym przypadku wszystko zależy od indywidulanej reakcji organizmu na daną substancję.
      Gotu Kola zaliczana jest do adaptogenów- jej właściwości mogą zarówno tonizować jak i energetyzować. Dlatego warto porę suplementacji dobrać do indywidulanej reakcji na ten suplement.
      Pozdrawiam i życzę miłego dnia

      Odpowiedz
  5. Ja uzywam drugie opakowania gotu coli ,nie odczuwam skutków ubocznych .Dostałam od zakonnikow na poprawe krazenia mozgowego (jestem po udarze)Jak na moje 80 lat mam dobra pamiec i refleks jeżdże autem .Jestem zadowolona z suplementacji .

    Odpowiedz
  6. Witam. A jakie zawiera składniki rozrzedzające krew i w jakich ilościach ? Jeśli ktoś bierze np.Xarelto 15 na rozrzedzenie krwi to też może łykać GOTUKOLĘ bo jej działanie rozrzedzające jest znikome czy też nie ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz