Ta strona korzysta z ciasteczek! Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza akceptację polityki prywatności

Gotu kola - działanie, dawkowanie, skutki uboczne i przweciwwskazania

Autor DrNatural.pl 15.10.2020 1 Komentarze Suplementacja,

Gotu kola - działanie, dawkowanie, skutki uboczne i przweciwwskazania

Gotu kola łac. Centella asiatica L. (wąkrota azjatycka) - roślina od tysięcy lat ceniona w indyjskiej medycynie naturalnej tzw. “Ajurwedzie”. Nasi przodkowie stosowali ją w celu polepszenia zdolności umysłowych (pamięci i koncentracji) oraz stosowali ją jako panaceum w walce z niepokojem, a nawet uważali, że posiada ona wspaniałe właściwości odmładzające.

 

Gotu Kola - DZIAŁANIE

 

Gotu Kola to przede wszystkim roślina adaptogenna, czyli należąca do grupy ziół o właściwościach zmniejszających stres, w tym także poziom hormonu stresu. Oczywiście jest to wspólna cecha adaptogenów, o których pisaliśmy TUTAJ, jednak Gotu Kola, tak jak pozostałe zioła, ma swoje specyficzne właściwości. Roślina ta znacznie zwiększa zdolności pamięciowe, a także polepsza koncentrację uwagi, dlatego też wąkrota azjatycka uważna jest za naturalny środek nootropowy.

 

Ponadto dzięki zmniejszaniu uczucia niepokoju Gotu Kola pomaga radzić sobie ze stanami obniżonego nastroju.

 

Związki zawarte w tej roślinie wspierają układ nerwowy i mogą hamować neurodegenerację.

 

Oprócz wspomnianych działań gotu kola może łagodzić objawy skórne w takich przypadkach jak bielactwo, łuszczyca, egzema itp. Roślina ta wspiera procesy naprawcze uszkodzonych tkanek.

 

Co ciekawe, roślina ta wykazuje działanie ochronne także na naczynia krwionośne – związki zawarte w tej roślinie zmniejszają przepuszczalność naczyń, dlatego suplementacja tą rośliną wskazana jest przy walce z nadciśnieniem i przy wszelkich niewydolnościach związanych z układu naczyniowo-sercowego (także hemoroidach !).

Dzięki antyagregacji (zapobiega “zlepianiu się”) płytek krwi, może przyczynić się do zmniejszenia możliwości wystąpienia zastoju żylnego (zakrzepicy).

 

W tradycyjnej medycynie azjatyckiej podawano ją przy różnych przypadłościach ze strony układu pokarmowego takich jak biegunka, bóle brzucha czy niestrawność, ponieważ Gotu Koli przypisuje się działanie łagodzące i przeciwbólowe.

Wąkrotka przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka, co udowodnili naukowcy z The University of Hong Kong.1

 

Interesującym działaniem, zwłaszcza dla Pań, może okazać się… działanie wspomagające w walce z rozstępami i cellulitem (!).

 

Na tym nie koniec dobroczynnych wpływów wąkrotki na urodę - aktywuje ona także włókna kolagenowe, dzięki czemu wpływa na hamowanie procesów starzenia się skóry!

 

Gotu kola apollos hegemony

>> Standaryzowany ekstrakt z gotu koli <<

Optymalne dawkowanie gotu koli

 

Opisane działanie zawdzięczane jest odpowiedniej suplementacji, czyli zastosowaniu odpowiedniej ilości i jakości ekstraktów z gotu koli.

Zalecamy suplementację standaryzowanymi ekstraktami z ziela gotu koli, gdyż taki ekstrakt daje gwarancję działania i obecności substancji aktywnych. Zwykle w pojedynczej porcji znajduje się od 200 mg do nawet 600 mg dobrej jakości ekstraktu, natomiast w wybranych źródłach opisujących stosowanie sproszkowanej formy zaleca się stosowanie około 4 g sproszkowanej gotu koli.

Tabletki oraz forma sproszkowanego ziela to dwie najpopularniejsze formy spożycia gotu koli, jednak nie jedyne, gdyż gotu kolę można stosować również zewnętrznie (do przemywania lub okładów), aby wspomóc gojenie się ran i przyspieszyć „wsiąkanie się” krwiaków.


Skutki uboczne i przeciwwskazania

 

Gotu Kola jest stosunkowo bezpieczną rośliną, a efekty uboczne występują bardzo rzadko. Jednak każdy produkt i substancja występujący w naturze może inaczej oddziaływać na każdego, dlatego warto zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi.

 

Gotu kola - skutki uboczne:

- wzmożona senność

- nudności, 

- bóle lub zawroty głowy,

- a także podrażnienia skóry przy zastosowaniu bezpośrednio na skórę. 

 

Co WAŻNE – nie zaleca się stosowania tej rośliny przez kobiety starające się o dziecko. Nie zaleca się także suplementacji tą rośliną podczas karmienia piersią oraz u dzieci, z uwagi na małą ilość danych na temat bezpieczeństwa w tych szczególnych przypadkach.

 

*nie zaleca się także ich łączenia z lekami nasennymi i przeciwdepresyjnymi. 


Cheng CL1, Guo JS, Luk J, Koo MW. The healing effects of Centella extract and asiaticoside on acetic acid induced gastric ulcers in rats, "Life Sciences" 2004

1 Komentarze

Dorota:
24.10.2020, 15:48:12
Odpowiedz

Suplementy diety stanowią dla nas skoncentrowane źródło składników odżywczych. Warto je stosować w celu uzupełniania składników mineralnych czy witamin, których niedobór jest wynikiem zbyt ubogiej w te składniki diety.

Skomentuj

Wszystkie teksty dostępne na blogu https://drnatural.pl/blog nie zastępują i nie stanowią porady lekarskiej lub specjalistycznej. Wszystkie treści dostępne na blogu nie są również formą prezentacji i reklamy suplementów diety, a jedynie interpretacją ogólnodostępnych informacji dot. niektórych składników.