Imbir – działanie i właściwości. Zobacz na co działa ten korzeń!

Imbir jest rośliną wykorzystywaną od lat w kuchni jako przyprawa oraz jako remedium na wiele dolegliwości. Wiele badań naukowych potwierdza jego działanie antyzapalne, antyoksydacyjne. Ekstrakty z korzenia imbiru wykorzystuje się do wspomagania leczenia wielu chorób …

Imbir jest rośliną wykorzystywaną od lat w kuchni jako przyprawa oraz jako remedium na wiele dolegliwości. Wiele badań naukowych potwierdza jego działanie antyzapalne, antyoksydacyjne. Ekstrakty z korzenia imbiru wykorzystuje się do wspomagania leczenia wielu chorób – od zwykłego przeziębienia aż po choroby nowotworowe i neurodegeneracyjne.  Korzeń imbiru zawiera wiele związków bioaktywnych – najbardziej znanym i przebadanym jest gingerol. Spożywanie imbiru jest stosunkowo bezpieczne i rzadko powoduje skutki uboczne. W jakich sytuacjach imbir może być pomocny?

Właściwości i działanie imbiru

Imbir posiada właściwości antyoksydacyjne.

Ekstrakty z imbiru mogą obniżać poziom stresu oksydacyjnego zwiększającego się z wiekiem, jego właściwości antyoksydacyjne są porównywalne do ekstraktów z borówek oraz granatu. Imbir może zmniejszać uszkodzenia wątroby wywołane przez alkohol. Imbir zwiększa produkcję glutationu, katalazy i dysmutazy ponadtlenkowej – naszych naturalnych antyoksydantów. Dodatkowo  może hamować nadmierną produkcję tlenku azotu. Gingerol w nim zawarty może hamować utlenianie się lipidów, co jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia błon komórkowych oraz zdrowia naczyń krwionośnych.

Zmniejszenie stanów zapalnych.

Działanie imbiru zostało udowodnione w przypadku zapalenia stawów. Pacjenci odczuwali mniejszy ból, odpowiedź na leczenie była lepsza również w grupie, która przyjmowała dodatkowo ekstrakty z imbiru. Imbir zmniejsza również ból u kobiet, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek. Imbir działa antyzapalnie na kilka sposobów – poprzez hamowanie COX-2 oraz poprzez zahamowanie produkcji prostaglandyn i leukotrienów. Dodatkowo może zmniejszać poziom prozapalnych cytokin tj. TNF-alfa. Ekstrakty z imbiru wpływają również na ekspresję NF-KB.

Imbir może być pomocny na mdłości różnego pochodzenia.

Korzeń ten działa przeciwwymiotnie i łagodzi mdłości – zarówno u kobiet w ciąży, jak i u pacjentów onkologicznych po chemioterapii.

Opakowanie suplementów diety Ginger Root marki AH. Obok napis -10% z kodem "blog10", Zamów już dziś sprawdzone produkty. Poczuj korzyść z suplementacji imbirem. Obok pomarańczowy przycisk "sprawdź".
AH – Ginger Root

Imbir działa antynowotworowo.

Działanie antynowotworowe imbiru potwierdzono w przypadku raka wątroby, jelita, piersi, skóry, pęcherza, płuc, trzustki, czy w przypadku białaczki. Imbir działa na wiele aspektów nowotworzenia. Zmniejsza poziom stanu zapalnego, zapobiega powstawaniu przerzutów (m.in. poprzez wpływ na CXCR4, MML-2, MMP-9), aktywuje procesy apoptozy komórek rakowych, może również zapobiegać osteoporozie, która pojawia się czasem po leczeniu onkologicznym. Dodatkowo ekstrakty z imbiru chronią zdrowe komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi leczeniem poprzez zwiększenie naturalnych antyoksydantów jak glutation, katalaza, SOD3. Imbir pozytywnie wpływa też na mikrobiom – a nawet na wydzielanie pewnych enzymów przez bakterie jelitowe, które rozkładają estrogeny, co również przekłada się na mniejsze ryzyko niektórych nowotworów estrogenozależnych. Zmniejszając aktywację wcześniej wspomnianego czynników NF-KB również hamuje rozwój choroby nowotworowej i jej inicjacje. Hamuje angiogenezę – poprzez wpływ na VEGF.

Pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Imbir poprzez działanie antyzapalne i antyoksydacyjne pozytywnie wpływa na zdrowie serca. Może też pomagać w kontrolowaniu poziomu glukozy u osób z cukrzycą typu II. Hamuje agregację płytek krwi, działa łagodnie rozrzedzająco na krew, hamuje oksydację lipidów. Może też łagodnie obniżać LDL oraz poziom trójglicerydów. Może z tego powodu wchodzić jednak w łagodne reakcje z lekami rozrzedzającymi krew jak heparyna, więc należy zachować ostrożność, jeśli się takie leki przyjmuje.

Naturalny środek na alergię i astmę

Związki zawarte w tym korzeniu mogą być pomocne u pacjentów z astmą i alergiami – między innymi poprzez zahamowanie przyłączania eozynofilów do płuc oraz modulację układu odpornościowego (zahamowanie nadmiernie aktywnego Th2).

Imbir wspiera układ oddechowy.

Może być również pomocny u osób po przebytych infekcjach płuc – w tym COVID19. U osób z zespołem ostrej niewydolności oddechowej ekstrakty z imbiru zmniejszyły poziom cytokin prozapalnych, zwiększały poziom glutationu, poprawiały saturację tlenem. Imbir działa hamująco na pewne białka COVID19 związane z przyłączaniem się do komórek (do receptorów ACE2). Dodatkowo zmniejszenie wyrzutu cytokin prozapalnych może skutkować mniejszym uszkodzeniem tkanek.

Imbir wspiera układ nerwowy.

Może wspierać zdrowie układu nerwowego – poprzez poprawę funkcji kognitywnych. Może być potencjalnie wykorzystywany w wspieraniu leczenia choroby Alzheimera, demencji. W badaniach na zwierzętach opóźnia rozwój SM.

Imbir dawkowanie

Standardowe dawkowanie imbiru mieści się w przedziale od 3 do 5 g korzenia. W suplementach można spotkać się z dawkowaniem od 250 do 1000 mg ekstraktu z imbiru standaryzowanego na zawartość gingeroli.

Imbir przeciwwskazania i skutki uboczne

Jeśli masz wątpliwości czy możesz stosować imbir lub suplementy z imbirem to skonsultuj się ze specjalistą. Przeciwwskazaniem do stosowania imbiru są m.in. choroby układu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy) oraz silny refluks. Spożywanie imbiru przez kobiety w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Nie należy łączyć imbiru z lekami, np.: na obniżenie krzepliwości krwi oraz na nadciśnienie.

Możliwe skutki uboczne stosowania imbiru to: podrażnienie układu pokarmowego, działanie moczopędne czy zmniejszające ciśnienie krwi.

Podsumowanie

Świat nauki doskonale poznał działanie imbiru, co tłumaczy bardzo szerokie, tradycyjne zastosowanie tego korzenia. Imbir wpływa na zdrowie i z powodzeniem możesz go wykorzystać przy mdłościach, chorobie nowotworowej czy tez po przebytej infekcji SARS-CoV-2.

Justyna Posłuszna

12 komentarzy do wpisu „Imbir – działanie i właściwości. Zobacz na co działa ten korzeń!”

  1. Od paru miesięcy stosuje imbir razem z miodem i sokiem z cytryny. Polecam bardzo gorąco. Mikstura jest bardzo smaczna i zdrowa.

    Odpowiedz
    • Proszę również kwestię imbiru rozstrzygnąć z lekarzem prowadzącym, znającym Pani stan zdrowia.
      Pozdrawiam.

      Odpowiedz
    • Imbir usprawnia przepływ krwi w organizmie. Wspiera przeciwdziałanie zakrzepicy.
      W razie wątpliwości przed zastosowaniem zalecamy kontakt z lekarzem lub specjalistą znającym obecny stan zdrowia.
      Miłego dnia.

      Odpowiedz
    • Co do zasady imbir pomaga uregulować poziom cukru we krwi. Oczywiście przy zdiagnozowanych chorobach związanych z gospodarką cukrową ew. suplementację imbirem polecamy skonsultować z lekarzem prowadzącym.
      Pozdrawiam serdecznie

      Odpowiedz
    • Niestety nikt nie jest w stanie zagwarantować takiego działania w przypadku imbiru. W celu doboru suplementacji polecam kontakt z lekarzem prowadzącym, który w oparciu o wiedzę na temat stanu zdrowia będzie w stanie ocenić potrzebę suplementacji np. Imbirem.

      Odpowiedz
  2. Czytałam że stary imbir dobrze wpływa na zmniejszenie piersi.
    Czy to prawda, jeśli tak to ile dziennie spożywać. Dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedz
  3. Dzień dobry !
    Mam pytanie , czy działanie imbiru ma korzystny wpływ w moim przypadku?
    Mam 75 lat i od ponad roku choruje na złośliwego raka pęcherza moczowego, po czterech wycięciach guza. Obecnie czekam na pierwszy wlew leku w immunoterapii. Nie zastosowano wobec mnie chemioterapii z uwagi na uszkodzenie słuchu i niedosłuch. Lekarz prowadzący stwierdził , że w moim przypadku owa chemia spowoduje całkowitą utratę słuchu, stąd innowacyjna immunoterapia. Nadto mam cukrzycę typu 2 i na dniach udaje się do szpitala z uwagi na zbyt duży i nieuregulowany cukier.
    Czy mogę zażywać trak polecany imbir i w jakiej postaci.
    Będę wdzięczny za odpowiedź i poradę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz