BHB – egzogenne ciała ketonowe – DIETA KETO!

BHB to egzogenne ciała ketonowe, które są sprzymierzeńcem osób na diecie KETO. Dieta Keto była najbardziej rozpowszechnioną dietą w ostatnich latach. Ten system żywienia ogranicza spożycie węglowodanów do około 50 gramów dziennie. W dłuższej perspektywie takie …

BHB to egzogenne ciała ketonowe, które są sprzymierzeńcem osób na diecie KETO. Dieta Keto była najbardziej rozpowszechnioną dietą w ostatnich latach. Ten system żywienia ogranicza spożycie węglowodanów do około 50 gramów dziennie. W dłuższej perspektywie takie zachowanie zazwyczaj zmniejsza apetyt i spożycie łatwych do przejedzenia, wysokokalorycznych produktów spożywczych.

Kiedy większość ludzi spożywa mniej niż 50 gramów węglowodanów dziennie, wówczas zaczynają wytwarzać się „ciała ketonowe”, które są charakterystyczne dla diety KETO. Ciała ketonowe / ketony to po prostu produkty rozkładu tłuszczu i są wykorzystywane do procesów energetycznych.

W tym momencie z pomocą przychodzą egzogenne ciała ketonowe, czyli BHB!

Ketony – co to takiego?

W szczególnych warunkach, czyli podczas głodówki czy ograniczenia spożycia węglowodanów nasze ciało zaczyna wytwarzać ENDOGENNE, czyli własne ciała ketonowe.

BHB to EGZOGENNE ciała ketonowe w formie soli mineralnych, które dostarczane są zewnętrznie poprzez suplementację.

BHB, czyli beta-hydroksymaślan to jeden z 3 ciał ketonowych naturalnie występujących w organizmie, jednak jego procentowy udział w ilości wszystkich ciał ketonowych jest największy. Ciała ketonowe w odpowiednich warunkach wykorzystywane są jako materiał energetyczny dla serca, mózgu, nerek czy mięśni. Standardowo tę rolę energetyczną pełni glukoza.

ZOBACZ TAKŻE: 10 oznak, że jesteś w ketozie

Naturalnie w organizmie zwiększoną ilość ciał ketonowych można zaobserwować podczas głodówek. Również stan ten występuje podczas niskiego pożycia węglowodanów czy u cukrzyków podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Produkty z BHB
Najlepsze produkty z BHB

Po co stosować BHB?

Skoro organizm sam wytwarza ciała ketonowe, to po co je suplementować? Odpowiedź jest prosta. Bo to po prostu pomaga! BHB w postaci soli mineralnych wspiera keto-adaptację, czyli czas adaptacji organizmy do alternatywnego korzystania z ciał ketonowych jako materiału energetyczne w zamian za glukozę.

Zwykle adaptacja do ketozy stanowi nieprzyjemny moment rozpoczęcia przygody z ketozą. BHB pomaga przejść ten proces łagodniej i go nawet przyspieszyć!

Ciała ketonowe wspierają także produkcję wybranych neurotransmiterów. Dlatego ich suplementacja posiada potencjał wsparcia funkcji kognitywnych!

BHB swoje działanie ma również w kontekście treningu. Podczas ketozy pozwala na uzupełnienie większej ilości węglowodanów około treningowo i na szybki powrót do ketozy, przez co wpływa na wytrzymałość i intensywność treningu, które zwykle podczas ketozy słabną względem diet z większą podażą węglowodanów.

Działanie BHB

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy przy opisywaniu celu i zasadności zastosowania egzogennych ciał ketonowych, przede wszystkimPonadto produkt ten może być wykorzystany również przez zaawansowanych zwolenników diety KETO, jako substancja o ogromnym potencjale wspierającym elastyczność metabolizmu czy też funkcje kognitywne.

BHB nie jest typowym suplementem „na odchudzanie” i nie powinno też być tak traktowane – faktycznie dieta KETO kojarzona jest ze spadkiem wagi czy poprawą zdrowia, jednak egzogenne ciała ketonowe to także kalorie i należy o tym pamiętać regularnie je suplementując!

Chudniemy przez deficyt kalorii, tyjemy od ich nadmiaru – w kwestii odchudzania nie ma cudów, nie ma magicznych substancji odchudzających!

Ponadto warto zwrócić uwagę również na inne właściwości BHB – działanie neuroprotekcyjne czy hamujące apetyt!

Jak dawkować BHB?

dawkowanie bhb
Dawkowanie BHB

Tak jak w przypadku wszystkich suplementów dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie i dostosowane do potrzeb i stanu zdrowia. Zwykle producenci zalecają zastosowanie porcji około 10 g, jednak w raportów osób stosujących BHB wynika, iż taka ilość na początku może mieć efekt przeczyszczający, więc polecamy rozpocząć suplementację od połowy zalecanej porcji, czyli około 5 g.

Pamiętaj o tym, że więcej nie znaczy lepiej. Zawsze rozsądnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie suplementacji od mały dawek, które zawsze może zwiększyć!

Czy możliwa jest ketoza bez użycia BHB?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – oczywiście że BHB nie jest niezbędnym suplementem podczas ketozy, jednak stanowi od doskonałe wsparcie dla osób zaczynających z tym modelem żywienia jak dla osób będących już w ketozie, które dzięki temu suplementowi będą mogli wykorzystać jego szeroki wachlarz właściwości!

W takim razie czy użycie egzogennych ciał ketonowych bez ketozy ma jakiś sens? Tutaj również odpowiedź wydaje się nasuwać sama względem informacji zawartych w poprzednich częściach artykułu – NIE! Najprawdopodobniej osoba, która spożyłaby pojedynczą porcję BHB i nie znajdowałaby się w ketozie lub nie byłaby w trakcie adaptacji do ketozy, to po prostu nie zauważyłaby żadnego działania. Po prostu podczas stosowania diety innej niż dieta ketogeniczna zastosowanie BHB jest po prostu bezcelowe, gdyż organizm wykorzystuje glukozę, a nie ciała ketonowe jako surowiec energetyczny.

Podsumowanie

Dieta ketogeniczna ma coraz większą grupę zwolenników i coraz więcej osób próbuje swoich sił zaczynając od keto-adaptacji. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z ketozą mogą skorzystać z właściwości BHB, które wspierają proces adaptacji. Korzyści ze stosowania tego suplementu mogą wykorzystać także osoby zaawansowane. Osoby będące „w ketozie”, gdyż w ich przypadku suplementacja egzogennymi ciałami ketonowymi może przynieść szereg dodatkowych korzyści!

Dodaj komentarz