Chrom – właściwości, niedobór, nadmiar – pierwiastek NA ODCHUDZANIE!

Chrom zależy do grupy niezbędnych pierwiastków, które w kluczowy sposób wpływają na zdrowie i metabolizm. Niedobór tego związku może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne. Także jego nadmiar może być szkodliwy! Głównymi źródłami chromu w diecie są produkty roślinne, …

Chrom zależy do grupy niezbędnych pierwiastków, które w kluczowy sposób wpływają na zdrowie i metabolizm. Niedobór tego związku może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne. Także jego nadmiar może być szkodliwy! Głównymi źródłami chromu w diecie są produkty roślinne, a w szczególności ziarna, które są prawdziwą skarbnicą tego pierwiastka! Popularne spalacze tłuszczu (tabletki na odchudzanie) zwykle zawierają chrom, gdyż w niektórych przypadkach może on wspomagać redukcję masy ciała. To dzięki właściwościom wpływającym na metabolizm glukozy i nie tylko! Kluczem do odpowiedniego wykorzystania właściwości chromu jest optymalne dawkowanie!

Właściwości chromu, o których musisz wiedzieć!

Chrom to pierwiastek znany nauce od końca XVIII wieku, kiedy to został on odkryty i opisany przez badaczy. Jego nazwa wywodzi się od właściwości fizycznych. Podczas utleniania się tworzy on związki o wielu barwach ( „chroma” w języku greckim oznacza kolor).

Chrom w postaci utlenionej stosowany jest w przemyśle. Jednak pozbawiony jest on właściwości wspierających zdrowie. W suplementach diety stosuje się inne, stabilne formy tego pierwiastka!

właściwości chromu
Właściwości chromu

Chrom – działanie

Gospodarka cukrowa i odchudzanie

Chrom doskonale znany jest ze swoich właściwości wpierających regulację gospodarki cukrowej. Suplementacja chromu, jeśli wymaga tego stan zdrowia, wspiera przywrócenie wrażliwości na insulinę oraz obniżenie poziom glukozy we krwi. To może szczególnie zainteresować osoby odchudzające się, mające insulinooporność czy problemy z wysokim poziomem glukozy na czczo!

Sprawdź także: Skuteczna kontrola cukru we krwi – jakie suplementy działają na cukier?

Chrom PCOS

Na właściwości regulujące gospodarkę cukrową powinny także zwrócić uwagę kobiety zmagające się z zespołem policystycznych jajników PCOS, gdzie zwykle notuje się problemy z insulinooprnością. Chrom nie wpływa na poziom hormonów rozrodczych. Może jednak przyczynić się do poprawy profilu metabolicznego, a co za tym idzie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji.

Dobry cholesterol

Skoro mowa już o metabolizmie, to warto wspomnieć, iż chrom korzystnie wpływa na cholesterol. Zmniejsza ilość „złego” i zwiększa ilość „dobrego” cholesterolu w organizmie!

Chrom w sporcie

Kolejne korzyści suplementacji chromu mogą ucieszyć pasjonatów sportu i osoby aktywne fizycznie. Chrom może wspomagać magazynowanie glikogenu, który jest głównym materiałem energetycznym mięśni podczas wysiłku! Więcej glikogenu = więcej energii do ciężkiego treningu!

Zapotrzebowanie na chrom

W zapobieganiu niedoborom ludzki organizm potrzebuje około 0,005–0,2 mg (5-20 µg) chromu dziennie, a zalecane spożycie to 21–25 µg dla kobiet i 25–35 µg dla mężczyzn. Zwykle prawidłowo zbilansowana dieta pozwala na uzupełnienie takiej ilości chromu z żywności. Jednak w niektórych przypadkach konieczna jest suplementacja, czyli dostarczenie tego pierwiastka z zewnątrz.

Zwiększone zapotrzebowanie na chrom może wynikać z silnych niedoborów, problemów z gospodarką cukrową czy np. z laktacją.

ZDROWE ODCHUDZANIE: zobacz film!

Objawy niedoboru chromu

Współczesna, wysoko przetworzona dieta jest uboga w pierwiastki śladowe w tym chrom. Z racji na bardzo szerokie działanie chromu w organizmie skutki niedoboru tego pierwiastka mogą nieść za sobą konsekwencje zdrowotne.

Zmęczenie i niepokój

Pierwszym z objawów jaki można zaobserwować jest drażliwość i ból głowy. To może w dłuższej perspektywie przerodzić się w niepokój i przewlekłe zmęczenie.

Ochota na słodkie

Bardzo popularnym objawem niedoboru tego pierwiastka jest częsta ochota na „coś” słodkiego. Osoby zgłaszające ten objaw bardzo często mają problem z podjadaniem, co można powiązać z niskim poziomem chromu w organizmie.

Wysoki poziom cukru we krwi

Kolejnym znakiem świadczącym o zbyt niskim poziomie chromu w ciele jest upośledzenie tolerancji na glukozę i wrażliwości na insulinę. Poważny niedobór chromu może dawać takie same objawy jak cukrzyca typu I, gdzie następuje ciężki stan związany z upośledzoną tolerancją glukozy i utratą masy ciała.

Nadmiar chromu – co za dużo, to niezdrowo!

Zarówno niedobór jak i nadmiar ma swoje konsekwencje dla zdrowia. Dlatego też ważne jest optymalne dawkowanie chromu!

Najpoważniejszymi skutkami nadmiaru chromu w organizmie jest uszkodzenie DNA, możliwość zaburzenia pracy trzustki i prawidłowego wydzielania insuliny oraz zmniejszenie wchłaniania innych ważnych pierwiastków takich jak cynk czy żelazo.

Nie ma powodu do strachu przed suplementami zawierającymi chrom. Należy jednak stosować je z rozsądkiem – nadmiar chromu jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem we współczesnym społeczeństwie.

Źródła – skąd czerpać pełnowartościowy chrom?

Po pierwsze dieta bogata w chrom.

Chrom obecny jest w produktach żywnościowych, a największa jego koncentracja znajduje się w pełnoziarnistych produktach zbożowych, drożdżach, jajach i mięsie. Pokrycie dziennego zapotrzebowania na chrom nie powinno stanowić większego problemu. Oczywiście o ile dieta jest odpowiednio zbilansowana i zawiera produkty bogate w chrom!

Po drugie suplementy z chromem.

Chrom to bardzo popularny składnik suplementów, przede wszystkim tych reklamowanych jako „tabletki na odchudzanie”.

Dzięki swoim szerokim właściwościom regulującym metabolizm i przetwarzanie makroskładników chrom staje coraz częściej suplementowany – suplementy diety to skoncentrowane źródło tego pierwiastka, co pozwala na szybki i skuteczne uzupełnienie niedoborów, ale także na wykorzystanie jego wszystkich właściwości!

ZOBACZ – oferta suplementów z chromem!

Najpopularniejszymi formami chromu, jakie można spotkać w suplementach są:

  • Pikolinian chromu
  • Chrom GTF (drożdże)
  • Chlorek chromu III

Przy wyborze odpowiedniego suplementu z chromem należy kierować się przede wszystkim zawartością chromu w pojedynczej porcji, jego formą chemiczną i brakiem zbędnych substancji technologicznych używanych do produkcji suplementów diety!

Pamiętaj także, że dieta bogata w cukry i tłuszcz może utrudniać przyswajanie chromu, a np. witamina C może ułatwić ten proces!

Podsumowanie

Chrom, tak jak inne pierwiastki śladowe niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, a jego odpowiedni poziom może wspierać metabolizm i przemiany makroskładników diety. Zarówno niedobór jak i nadmiar tego pierwiastka może wiązać się z różnego rodzaju konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego też należy pamiętać o rozsądku przy suplementacji preparatów z chromem! Niewątpliwie chrom jest wartościowym składnikiem diety dzięki swojemu szerokiemu działaniu na organizm, z czego najważniejszym wydaje się wspieranie i regulowanie gospodarki cukrowej!

Dodaj komentarz