NOWE, NIŻSZE CENY WYSYŁKI ➡ już od 11,99 zł

Potas

 
Wyświetlanie 1 do 15 z 15 (1 stron)

Potas - Charakterystyka

Potas, jako jeden z głównych makroelementów, odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów elektrycznych w komórkach, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, oraz napięcia mięśniowego. Odpowiedni poziom potasu wspomaga pracę mięśni, w tym serca, i pomaga w utrzymaniu równowagi płynów w organizmie.

Potas - Działanie

Potas jest jednym z głównych elektrolitów, który odpowiada za utrzymanie właściwego napięcia elektrycznego na błonach komórkowych oraz za przekazywanie impulsów elektrycznych między komórkami. Jest niezbędny w procesach syntezy aminokwasów i białek oraz w cyklach produkcji energii. Jako elektrolit, potas kontroluje pracę mięśni, w tym serca, i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia krwi. Jest również ważny dla prawidłowego napięcia mięśniowego oraz zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Znaczenie Potasu dla Zdrowia

  • Regulacja pracy mięśni: Potas umożliwia generowanie impulsów elektrycznych w komórkach, co jest kluczowe dla skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego.
  • Kontrola ciśnienia krwi: Działa przeciwnie do sodu, pomagając kontrolować ilość wody w organizmie i utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.
  • Wsparcie dla serca: Utrzymanie równowagi między potasem a sodem może pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu tętniczemu i chorobom serca.

Źródła Potasu w Diecie

Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość potasu, warto włączyć do diety bogate w ten pierwiastek produkty:

  • Mięsa: kurczak, królik, mięso czerwone, dziczyzna.
  • Ryby: łosoś, dorsz, flądra, sardynki.
  • Warzywa: brokuły, groch, fasola, pomidory, ziemniaki (w tym skórka), ziemniaki słodkie, dynia.
  • Owoce: banany, kiwi, cytrusy, śliwki, morele (szczególnie suszone).
  • Inne: mleko, jogurt, orzechy.
  • Niedobory i Nadmiar Potasu

Niedobór Potasu (Hipokalemia)

Może wystąpić przy stosowaniu diuretyków, długotrwałych wymiotów, biegunek, lub chorobach nerek. Objawy obejmują słabość mięśniową, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia krwi.

Nadmiar Potasu (Hiperkalemia)

Związany ze słabą pracą nerek, ciężkimi zakażeniami lub stosowaniem niektórych leków nasercowych. Objawia się niebezpiecznymi zaburzeniami rytmu serca.

Ciekawostki

  • Potas jest świetnym środkiem na kaca, gdyż jego niedobór jest często wynikiem zatrucia alkoholem.
  • Największe ilości potasu znajdują się w suszonych owocach jak figi, morele i banany.
  • Regularne spożywanie produktów bogatych w potas może obniżyć ryzyko nadciśnienia tętniczego i chorób serca.

Podsumowanie

Potas jest niezbędnym składnikiem dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Zbilansowana dieta, bogata w naturalne źródła potasu, jest najlepszym sposobem na zapewnienie jego optymalnego poziomu. W przypadku wątpliwości co do poziomu potasu w organizmie, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie badania i, w razie potrzeby, suplementację.


Odkryj produkty z Potasem i zobacz, jak możemy pomóc Ci cieszyć się lepszym zdrowiem. Dowiedz się więcej o korzyściach suplementacji : Potas - działanie, dawkowanie, skutki uboczne